Test na alkoholizm - czy jestem uzależniony od alkoholu?

Możesz być zaskoczony wynikiem. Nie przejmuj się. Po prostu zadzwoń: +48 18 33 17 250.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie „czy jestem alkoholikiem”, wypełnij test na alkoholizm, dzięki któremu łatwiej będzie Ci podjąć kolejne kroki – jest to narzędzie powszechnie wykorzystywane do wstępnej oceny problemu. Test na alkoholizm nie daje jednoznacznej odpowiedzi, natomiast jest wskazówką, czy dotychczasowe zachowania Twoje lub bliskiej osoby są niepokojące. Profesjonalną i wiarygodną diagnozę może postawić wyłącznie specjalista, ale być może wolisz się sprawdzić jeszcze przed decyzją o wizycie u lekarza. Test alkoholika to także prosty sposób na weryfikację, czy bliska Ci osoba ma problem z alkoholem – pamiętaj jednak, że to tylko wstęp do dalszych działań. Poniżej znajdziesz dwa testy na alkoholizm, które pomogą Ci podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu. 

MAST – pierwszy test na alkoholizm

MAST (Michigan Alcoholism Screening Test) to prosty test uzależnienia od alkoholu, który można wykonać samodzielnie. MAST należy do najstarszych testów przesiewowych (został opracowany w latach siedemdziesiątych XX wieku), które pozwalają zidentyfikować skalę problemu nadużywania alkoholu. Wypełnienie testu nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jesteś alkoholikiem, ale wskazuje na duże prawdopodobieństwo problemu. 

Uważa się, że udzielenie co najmniej 5 odpowiedzi „tak” na poniższe pytania, sugeruje potencjalne uzależnienie od alkoholu u danej osoby.

 • Czy uważasz, że Twoje picie mieści się „w normie” i pijesz w taki sam sposób jak większość ludzi?
 • Czy Twoi bliscy uważają, że pijesz więcej niż inni, że przekraczasz „normę”?
 • Czy kiedykolwiek brałeś_aś udział w spotkaniu Anonimowych Alkoholików?
 • Czy kiedykolwiek straciłeś_aś związek z ważną osobą z powodu picia?
 • Czy miałeś_aś kiedykolwiek kłopoty w pracy z powodu picia?
 • Czy kiedykolwiek z powodu picia zaniedbałeś_aś swoje obowiązki, sprawy rodzinne lub opuściłeś_aś pracę przez kilka dni?
 • Czy kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie: majaczenie alkoholowe (delirium tremens), nasilone drżenia albo po nadużyciu alkoholu słyszałeś głosy lub widziałeś nieistniejące rzeczy?
 • Czy kiedykolwiek z powodu picia zwracałeś_aś się do kogoś z prośbą o pomoc?
 • Czy przebywałeś_eś kiedykolwiek w szpitalu z powodu picia?
 • Czy byłeś_aś kiedykolwiek zatrzymany_a za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub czy prowadziłeś_aś pojazd po wypiciu alkoholu?

Jeżeli wypełnisz test uzależnienia od alkoholu i udzielisz przynajmniej pięciu twierdzących odpowiedzi, skonsultuj się ze specjalistą od terapii uzależnień. 

CAGE – drugi test uzależnienia od alkoholu

Nazwa testu alkoholika CAGE jest akronimem – utworzonym z liter znajdujących się w czterech pytaniach, na podstawie których określa się, czy dana osoba ma problem z nadużywaniem alkoholu. CAGE, podobnie jak MAST, należy do testów międzynarodowych, stosowanych nie tylko w Polsce. Wynik testu nie są równoznaczne z diagnoząw rozumieniu medycznym. Oznacza to, że jeżeli podejrzewasz u siebie lub osoby bliskiej uzależnienie od alkoholu, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. 

Udzielenie co najmniej dwóch twierdzących odpowiedzi na poniższe pytania, wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo problemu z alkoholem.

 • Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałeś_aś konieczność ograniczenia swojego picia?
 • Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat Twojego picia?
 • Czy zdarzało się, że odczuwałeś_aś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
 • Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia lub „postawienia się na nogi”?

Jeżeli obserwujesz u siebie bądź kogoś z rodziny objawy alkoholizmu, wykonaj test alkoholika CAGE lub MAST – wynik może Cię zaskoczyć. Nie przejmuj się, tylko zadzwoń: +48 18 33 17 250.

Dlaczego warto wykonać test na uzależnienie od alkoholu?

Możesz mieć obawy, czy warto poświęcać czas na wykonanie testu – trudno zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie, czy jesteś alkoholikiem. Wątpliwości może budzić również brak 100% potwierdzenia, że masz do czynienia z uzależnieniem. Jednak test na alkoholika daje anonimowość, o którą trudniej w przypadku wizyty u specjalisty. Zanim więc podejmiesz decyzję o leczeniu, możesz w komfortowych warunkach nie tylko zapoznać się z tym, jakie są fazy alkoholizmu, ale również wykonać test. Co więcej, odpowiedź na pytanie, czy jestem alkoholikiem w formie testu, stanowi szybką pomoc, dzięki której można podjąć dalsze kroki i przejąć kontrolę nad piciem. 

Czym jest alkoholizm?

Test stanowi również odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać alkoholika – jest to osoba, która traci kontrolę nad swoim życiem ze względu na nadużywanie alkoholu. Ale czym w zasadzie jest alkoholizm? To śmiertelna choroba, będąca przyczyną powstawania wielu innych chorób somatycznych i psychicznych. Wiąże się z brakiem kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, który wynika z przymusu o charakterze psychicznym i somatycznym. Nadużywanie alkoholu nie podlega woli osoby chorej, ale można nad tym zapanować, dlatego warto wykonać test na alkoholizm.

 

Warto przeczytać:

 

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/czy-jestes-alkoholikiem-testy.html