Leczenie uzależnienia od hazardu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Słowo hazardpochodzi z języka arabskiego: az-zahrznaczy kostka, gra w kości. W języku angielskim rozumiane jest jako oznacza ryzyko i niebezpieczeństwo – z tym właśnie wiąże się uzależnienie od hazardu. Hazard jak wiele innych uzależnień zaczyna się bardzo niewinnie. Początkowo jest to rozrywka i forma spędzania wolnego czasu. Zanim konieczne będzie leczenie hazardu, problem często rozpoczyna się przez przypadek – wielu ludzi do kasyna, salonu gier lub na portal bukmacherski trafia z nudy. Hazardowanie zaczyna się od dreszczyku emocji, który sprawia, że ludzie chętnie do niego wracają. Często też zdarza się, że początki wchodzenia w uzależnienie od hazardu zaczynają się po pierwszych niewielkich wygranych, które rozbudzają fantazje o możliwości bogacenia się.

Uzależnienie od hazardu - objawy

Hazard to poważne uzależnienie, które powoduje spustoszenie w życiu prywatnym i zawodowym hazardzisty, ale jak rozpoznać, że ktoś zmaga się z nałogiem? Spełnienie czterech z poniższych kryteriów oznacza uzależnienie od hazardu, które wymaga leczenia.

  1. Narastająca potrzeba angażowania się w gry oraz wydawanie coraz większych sum pieniędzy, aby osiągnąć pożądaną satysfakcję – podobnie jak w przypadku alkoholizmu wzrasta tolerancja na środek uzależniający. „Od kiedy zacząłem grać na automatach, spędzam w salonie coraz więcej czasu. Dodatkowo przeznaczam coraz większe sumy pieniędzy na granie. To wszystko daje mi dreszczyk emocji i podekscytowanie.”
  2. Doświadczanie frustracji i zdenerwowaniapodczas przerwania lub prób ograniczenia gier – symptomy odstawienia. „Za każdym razem, kiedy próbuje przestać grać, robię się zły, szybko się irytuję. Zaczynam krzyczeć na wszystkich najbliższych. Uspokojenie przychodzi dopiero, kiedy wrócę do swojego grania. Gram przez Internet i kiedy nie mam do niego dostępu bardzo się denerwuję lub odczuwam lęk.”
  3. Podejmowanie nieudanych prób kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania grania. „Próbowałem tyle razy ograniczyć swoją grę i wchodzenie na portale hazardowe, ale nigdy nie udało mi się wytrwać dłużej w tym postanowieniu. Dawniej udawało się mi zrobić tygodniową przerwę, ale teraz gram już codziennie. Coś dziwnego ciągnie mnie do grania, nie umiem się powstrzymać mimo obietnic.”
  4. Narastające zaabsorbowanie hazardem. „Myślę o zakładach bukmacherskich cały czas. Kiedy jestem w pracy, czy kiedy jestem w domu z rodziną. W mojej głowie ciągle są myśli związane z graniem, nie potrafię na niczym innym się skoncentrować. W myślach mam cały czas zakłady. Ostatnio, kiedy byliśmy u rodziców w odwiedzinach, udałem, że źle się czuję, aby zamknąć się w pokoju i spokojnie grać.”
  5. Angażowanie się w gry hazardowe jako sposób na radzenie sobie ze stresem i na poprawę nastroju. „Moje życie jest bardzo ciężkie, tyle stresów, nerwów i niepokoju. Granie pomaga mi odreagować, te trudne emocje szybko znikają zaraz po rozpoczęciu hazardowania. Gdy coś silnie mnie zdenerwuje, myślę aby zagrać.”
  6. Po każdej stracie pieniędzy następują próby odegrania się. „Kilka dni temu przegrałem na automatach dużo pieniędzy. Pierwsze, co pojawiło się w mojej głowie to, to że muszę się odegrać. Załatwiłem kolejną gotówkę od kolegi, z myślą, że jak wygram, to mu oddam i wyjdę mocno na plus. Niestety odegranie skończyło się kolejną przegraną. Nie wiem, jak to się stało, wszystko w głowie miałem przeliczone, powinienem był wtedy wygrać, a jednak tak się nie stało.” 
  7. Ukrywanie prawdy na temat grania, ilości straconych pieniędzy, okłamywanie bliskich, przemilczanie faktów. „Moi bliscy nie mają pojęcia o tym, że gram. Kilka razy prawie się zorientowali, że coś jest nie tak, ale udało mi się. Gdy traciłem pieniądze na grze, mówiłem, że pożyczyłem kumplowi. Niestety, kiedyś moja żona zapytała kolegę, kiedy odda i była niezła wtopa.” „Moja, żona zorientowała się, że gram w kasynie, dlatego po pracy muszę meldować się prosto w domu. Gram teraz z domu przez Internet, zamykam się w pokoju i tłumaczę to ważnym projektem do zrobienia.”
  8. Zagrożenie lub utrata ważnych relacji, pracy, możliwości kariery lub edukacji z powodu uzależnienia od hazardu.
  9. „Z powodu mojego grania rozstałem się z dziewczyną, odeszła po wielu prośbach i groźbach dotyczących mojego grania. Szukam pracy ponieważ, miesiąc temu, okazało się, że zamiast robić stronę internetową dla moich klientów, zacząłem grać online, nawet nie zacząłem jej tworzyć. Taka sytuacja w pracy powtórzyła się kilkukrotnie, aż w końcu szef nie wytrzymał i mnie zwolnił.”
  10. Szukanie u innych pomocy finansowej w celu spłacenia długów. „Brałem pieniądze od najbliższej rodziny, potem tej dalszej, kolegów i innych znajomych. Zacząłem zaciągać kredyty w celu odegrania się i spłacenia długów.”

Fazy uzależnienia od hazardu

  1. Faza zainteresowania hazardem – dotyczy najczęściej dzieci i nastolatków. Zaczyna się od fascynacji maszynami czy automatami, które dla dzieci są ciekawą zabawką. Dzieci wrzucają monetę w automat, by wylosować nagrodę lub biorą udział w loteriach. Wielu hazardzistów opowiada, że początki uzależnienia od hazardu widzą w okresie dzieciństwa.
  2. Faza zwycięstw – charakteryzuje się odczuwaniem dużej przyjemności z grania oraz fantazjowaniem o dużej wygranej. Osobie grającej wydaje się, że to niegroźna zabawa, która pozwoli zarobić trochę pieniędzy. Kolejne mniejsze lub większe wygrane podsycają optymizm i wzbudzają przekonanie o tym, że hazard jest bezpieczną formą dorobienia. Osoba podatna na uzależnienie zaczyna obstawiać w zakładach coraz większe stawki, aby wygrać jeszcze więcej. Na tym etapie wzrasta częstotliwość grania.
  3. Faza przegrywania i strat – pojawiają się coraz większe stawki, a za tym idą coraz większe straty. Hazardzista bierze pożyczki na spłatę strat oraz na odegranie się po przegranych. Uzależniony od hazardu gra kosztem rodziny, pracy, zainteresowań i domu. Kłamie i zaczyna ukrywać swój nałóg. Cały czas wierzy, że niebawem nadejdzie kolejna wielka wygrana, która wyciągnie go z opresji i zmieni jego życie. Wielokrotnie rozpoczynając grę przyrzeka sobie, że jak tylko wygra zakończy hazardowanie. Jednak gdy wygrywa, pojawia się myśl o pomnożeniu tej sumy.
  4. Faza desperacji – następuje odseparowanie się od rodziny i znajomych, uzależniony od hazardutraci pracę. Długi narastają, co budzi panikę, a osoba uzależniona często posuwa się do przestępstw. Hazardzista jest coraz bardziej wyczerpany psychicznie. Pojawia się depresja, poczucie winy, wyrzuty sumienia i lęk. W parze z wyczerpaniem psychicznym odczuwalne są: wyczerpanie fizyczne, trudności w racjonalnym myśleniu oraz bezsenność. Mimo kolejnych przegranych, uzależniony od hazardu dalej wierzy, że się odegra, a wygrana wszystko naprawi.
  5. Faza utraty nadziei – pojawiają się myśli i próby samobójcze. Osoba uzależniona od hazardu ma poczucie beznadziei. W głowie hazardzisty pojawiają się cztery wyjścia: ucieczka w kolejne uzależnienie np. od alkoholu czy narkotyków, więzienie, śmierć lub zwrócenie się o pomoc.
  6. Faza zdrowienia – dochodzi do niej wtedy, jeśli osoba podejmuje leczenie uzależnienia od hazardu.

Gry hazardowe - rodzaje

Hazard w znaczeniu podstawowym to gry, w których wynik zależny jest wyłącznie od przypadku, nie można go więc przewidzieć ani wcześniej obliczyć, a wygrana oznacza zdobycie czegoś materialnego, najczęściej pieniędzy. Do gier hazardowych można zaliczyć:

  • zakłady bukmacherskie, 
  • gry na automatach,
  • zakłady Totalizatora Sportowego,
  • kasyna (również te internetowe),
  • konkursy sms-owe, 
  • loterie,
  • gry liczbowe i loterie,
  • bingo i telebingo,
  • gry karty, 
  • gry w kości.

Skutki uzależnienia od hazardu

Terapia uzależnień od hazardu to dla wielu osób ostateczność, Najczęstsze skutki uzależnienia od hazardu wymieniane przez naszych pacjentów to:

  • duże straty finansowe, w tym bankructwo, niespłacone karty kredytowe, zadłużenia hipoteczne, długi wśród rodziny i znajomych,
  • problemy zdrowotne i emocjonalne – pojawiają się między innymi nadciśnienie, nadwaga, niedowaga, zawały i wylewy, ale równie często rozwijają się depresja, niepokój, zaburzenia nastroju oraz bezsenność,
  • problemy zawodowe – często z powodu uzależnienia od hazardu dochodzi do utraty pracy,
  • podwyższony poziom samobójstw – około 20% uzależnionych od hazardu popełnia samobójstwa,
  • trudności w relacjach z ludźmi, w tym konflikty rodzinne, a w efekcie rozpad więzi rodzinnych, problemy często są spowodowane niespłaconymi długami,
  • łamanie prawa w celu zdobycia pieniędzy na hazard.

Na czym polega leczenie uzależnień od hazardu?

Istnieje kilka różnych metod leczenia hazardu. Rodzaj terapii powinien być dopasowany indywidualnie do osoby uzależnionej – sposób i czas jej trwania zależy od skali problemu oraz tego, na jakim etapie zaawansowania jest uzależnienie od hazardu. Dużą rolę odgrywa również osobista sytuacja, w jakiej znajduje się hazardzista. Terapia w ośrodku leczenia uzależnień od hazardu może trwać od 6 do 8 tygodni. Ten rodzaj leczenia stosujemy w naszym Prywatnym Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Koninki. Terapia koncentruje się na przepracowaniu autorskiego programu oraz na pracy własnej osoby uzależnionej. Pacjent biorący udział w terapii od hazardu uczestniczy w codziennych zajęciach grupowych, warsztatach i treningach. Procesowi grupowemu towarzyszą regularne sesje indywidualne.

Jak pomóc uzależnionym od hazardu?

Wielu bliskich zadaje pytanie „jak leczyć uzależnienie od hazardu”, poszukując szybkiej i natychmiastowej recepty. Niestety tak prosta recepta nie istnieje. Uzależnienie od hazardu jest chorobą, a to oznacza, że osoba chora ma problem z tym, żeby przestać grać i nie potrafi uświadomić sobie skutków i siły nałogu. Z tego względu wszelkie próby zachęcania lub szantażowania często odnoszą skutek odwrotny do zamierzonego i zniechęcają uzależnionego od hazardu do podjęcia leczenia i zmiany w swoim życiu. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistami, którzy na co dzień prowadzą terapię od hazardu lub zajmują się uzależnieniami.

Leczenie uzależnień od hazardu - dlaczego Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Koninki?

Koninki to profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień o statusie podmiotu leczniczego. Stworzyliśmy autorski program leczenia uzależnień od hazardu, a jego skuteczność potwierdzają utrzymujący abstynencję i trzeźwiejący absolwenci naszego ośrodka. W programie terapeutycznym wykorzystujemy nowoczesne techniki jak treningi wibracyjne czy biofeedback. Każdy pacjent uzależniony od hazardu jest traktowany indywidualnie– dobieramy odpowiednie metody i techniki pracy do danej osoby. Niewątpliwym atutem ośrodka są bardzo wygodne i komfortowe warunki pobytu, w okolicach Gorczańskiego Parku Narodowego. Posiadamy również spa i siłownie służące do relaksu pacjentów. Na co dzień zajmujemy się takimi uzależnieniami jak: alkoholizm, narkomania, lekomania, dopalaczeuzależnienie od komputera i Internetu, uzależnienie od telefonu, zakupoholizmoraz uzależnienie od papierosów

 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-uzaleznienia-hazard.html