Leczenie uzależnienia od nikotyny - nikotynizm

Nikotyna (C10H14N2)- alkaloid pirydynowy, występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Bezbarwna ciecz o temperaturze wrzenia 247°C, zapachu tytoniu, mieszająca się z wodą i z alkoholem etylowym, wykazująca aktywność optyczną (lewoskrętna), na powietrzu brunatniejąca. Stosowana w medycynie, garbarstwie oraz jako składnik preparatów owadobójczych. Bardzo silna trucizna. Nałogowe palenie papierosów lub żucie tytoniu prowadzi do nikotynizmu.

Nikotynizm- uzależnienie od nikotyny, stan nałogowego palenia (inhalowania dymem tytoniowym), zażywania, żucia wyrobów tytoniowych. Prowadzi do zatrucia nikotynowego, którego objawami są: nudności, ślinotok, wymioty, drżenie kończyn, bladość skóry, poty, biegunka, kolka jelitowa, drgawki lub kurcze mięśniowe, zaburzenia wzroku, początkowo zwolnienie, potem przyspieszenie tętna, zaburzenia świadomości, następnie utrata przytomności, zapaść.
Śmierć przy zatruciu następuje wskutek porażenia oddechu (depresja oddechowa). Dawka śmiertelna od 50 mg, co odpowiada 2-3 papierosom przyjętym doustnie.

Nikotynizm jest bardzo silnym uzależnieniem. Jest to jednocześnie "najpopularniejsze" uzależnienie na świecie. Nikotynizm traktuje się jako nałóg, a nie chorobę. Uzależnienie od nikotyny powinno być traktowane jako problem medyczny i leczone tak, jak każda inna choroba: właśnie ono jest główną przyczyną uniemożliwiającą rzucenie palenia.

Uzależnienie od nikotyny rozpoznaje się, jeżeli występują przynajmniej trzy z poniższych cech: silne pragnienie lub poczucie przymusu jej przyjmowania, tolerancja, zespół abstynencyjny, czas trwania nałogu dłuższy niż palacz przewidywał, wiele nieudanych prób zerwania z nałogiem, ograniczenie lub zaniechanie jakichś działań z powodu nałogu, trwanie w nałogu mimo jego szkodliwego wpływu na zdrowie i życie osobiste.

Każdy jest w stanie przestać palić i ta prawda może Ci pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii, czyli leczenia tego uzależnienia.

W naszym ośrodku przygotowaliśmy program dla osób, które chciałyby zaprzestać palenia papierosów.
Jest to program motywacyjny, w którym nie trzeba utrzymywać abstynencji nikotynowej, ale można zbudować podstawy by zaprzestać palić.

Program terapii trwa tydzień i wiele osób po takim programie decyduje się na zaprzestanie palenia.

Jednak sama abstynencja to dla osoby uzależnionej dopiero początek całego procesu terapeutycznego.
Palenie tytoniu jest uzależnieniem psychicznym, które polega na tym że osoba, aby usankcjonować sobie palenie zbuduje system myślenia, który to palenie będzie bardzo mocno chroniło. Za pomocą nikotyny, osoba uzależniona reguluje również swoje emocje.
Oczywiście jest to wielkie oszustwo, a osoby uzależnione w te mity i oszustwa wierzą.

Terapia ma na celu "rozbrojenie tego zafałszowanego sposobu życia".

Chcesz przestać się oszukiwać, przyjedź do nas, pomożemy Ci w tym jak żyć w zgodzie z samym sobą, aby przestać być "niewolnikiem nikotynowego myślenia i przeżywania".

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-uzaleznienia-od-nikotyny.html