Leczenie uzależnienia od zakupów - zakupoholizm

Wielu z nas nie raz zdarzyło się, że wybraliśmy się do galerii handlowej lub supermarketu z zamiarem konkretnego zakupu  a wyszliśmy z kilkoma innymi rzeczami których nie planowaliśmy kupić.

Objawy uzależnienia od zakupów  

O szkodliwym kupowaniu świadczą następujące objawy:

  1. Silna potrzeba lub poczucie przymusu dokonywania zakupów.
  2. Subiektywne przekonanie m mniejszej możliwości kontrolowania zachowań związanych z zakupami, tj. upośledzenie kontroli nad powstrzymywaniem się od zakupów oraz nad długością i częstotliwością czasu na dokonywanie zakupów.
  3. Przy próbach ograniczenia możliwości dokonywania zakupów występowanie niepokoju rozdrażnienia, gorszego samopoczucia. Ustępowanie tych stanów z chwilą możliwości ich realizowania.
  4. Spędzanie oraz większej ilości czasu na zakupach w celu uzyskania zadowolenia czy dobrego samopoczucia, które poprzednio osiągane było w znacznie krótszym czasie.
  5. Postępujące zaniedbywanie innych źródeł przyjemności i dotychczasowych zainteresowań na rzecz robienia zakupów i zdobywania na nie środków.
  6. Kontynuowanie zakupów mimo szkodliwych następstw fizycznych, psychicznych, społecznych i finansowych.

Przyczyny zakupoholizmu

Uzależnienie od zakupów dotyczy coraz większej grupy ludzi. Może to dziwić ponieważ większość osób ma ograniczone możliwości finansowe. Tyle, że w dzisiejszych czasach widoczny jest łatwy dostęp do różnych produktów w atrakcyjnych cenach. Jesteśmy zalewani licznymi promocjami i okazjami z każdej strony. Produkty w wielkich centrach handlowych są tak umieszczane, abyśmy z nich wychodzili z pełnymi torbami zakupów. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość kupowania przez internet. Niemal na każdym portalu widzimy pola reklamowe różnorakich produktów. Jeśli nas nie stać na wymarzoną np. sukienkę, większość sklepów internetowych zaoferuje nam bardzo kuszące raty O%. To wszystko sprawia, że zaczynamy kupować i pomału wchodzić w spiralę uzależnienia od zakupów.

Kto jest narażony na uzależnienie od zakupów:

  • bardziej podatne są osoby o niskiej samoocenie, które usiłują dowartościować się za pomocą nabytych produktów.  Niektórzy z nich mają podczas zakupów poczucie przynależności do uprzywilejowanych grup społecznych.
  • osoby nie umiejące radzić sobie z emocjami. Pozornie zbędne przedmioty na chwilę poprawiają nastrój zakupoholika.
  • osoby podatne na wpływy, o niskim poczuciu własnej wartości, które poprzez ekstrawaganckie zakupy chcą poczuć się wyjątkowo.
  • Na uzależnienie podatni możemy być wszyscy ponieważ coraz częściej korzystamy z kart płatniczych i przelewów, coraz rzadziej dysponujemy żywą gotówką. W takiej sytuacji kwoty, jakie wydajemy podczas zakupów, są poniekąd wirtualne, a otrzeźwienie przychodzi dopiero po pewnym czasie. Coraz częściej też korzystamy z kart  kredytowych.

Skutki zakupoholizmu

  1. Uzależnienie od zakupów skutkuje problemami finansowymi i zadłużeniem. Zakupoholicy wydają kwoty znacznie przekraczające ich dochody.
  2. Trudność w kontrolowaniu  swoich wydatków prowadzi do zaciągania pożyczek, które rodzą spiralę długów.
  3. Problemy finansowe i kończące się miejsce w domu, są pierwszym sygnałem, że zwykłe zakupy przerodziły się w niekontrolowany nałóg.
  4. Wraz z problemami finansowymi mogą rozpocząć się problemy zdrowotne.

Jak leczyć zakupoholizm?

Uzależnienie od zakupów należy leczyć podobnie jak  inne uzależnienia.
Najczęściej proponowaną formą jest leczenie ambulatoryjne.



 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-uzaleznienia-zakupoholizm.html