Leczenie uzależnienia od dopalaczy

W Polsce powszechny jest pogląd, że najczęstszymi nałogami wśród młodzieży jest palenie papierosów, picie alkoholu oraz zażywanie narkotyków. Stosunkowo niedawno pojawiło się nowe zagrożenie - uzależnienie od dopalaczy, które staje się coraz bardziej powszechne wśród nastolatków. Właściwie nie istnieje naukowe wyjaśnienie, czym są dopalacze. Jednak w ten sposób określa się grupę różnych substancji psychoaktywnych, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Efekty pobudzenia organizmu, jakie wywołuje spożycie dopalaczy, przypominają te po zażyciu amfetaminy i innych narkotyków, co sprawia, że uzależnienie od dopalaczy stanowi poważne wyzwanie dla rodziców oraz specjalistów, którzy prowadzą ośrodek leczenia uzależnień.

Uzależnienie od dopalaczy - objawy

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od dopalaczy? Najczęściej występujące symptomy, wskazujące na problem to:

 • znacząca utrata wagi w ostatnim czasie,
 • blada cera,
 • silnie przekrwione oczy,
 • rozszerzone bądź zwężone źrenice,
 • owrzodzenia w okolicach nosa,
 • pogorszenie stanu uzębienia,
 • brak zainteresowania codzienną higieną.

Substancje psychoaktywne takie jak BZP znajdujące się w składzie dopalaczy mają właściwości pobudzające, wywołują euforię, wpływają na poprawę koncentracji oraz ogólne uczucie przyjemności. Ich przyjęcie intensyfikuje odbiór bodźców zewnętrznych takich jak dotyk czy muzyka. Zagrożeniem jest cały szereg skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem dopalaczy. Objawami zatrucia dopalaczami są między innymi:

 • drgawki,
 • podniesienie temperatury ciała,
 • mdłości lub wymioty,
 • uczucie zagubienia,
 • psychozy,
 • bóle głowy,
 • bezsenność trwająca nawet przez 3 doby po przyjęciu dawki.

Niestety wielu młodych ludzi poniosło śmierć w wyniku zażywania lub przedawkowania dopalaczy, ale jeszcze więcej uległo zatruciu substancjami chemicznymi, które te produkty zawierają. Co więcej, uzależnienie od dopalaczy daje sprzedającym gwarancję stałego klienta i nie zmieniły tego bardziej restrykcyjne przepisy. Obecnie dostęp do dopalaczy jest znacznie utrudniony, ale dla osób szukających tanich substancji psychoaktywnym, zaopatrzenie się w dopalaczenie stanowi problemu.

 

 

Leczenie uzależnienia od dopalaczy - Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Koninki

 

Skuteczne leczenie uzależnienia od dopalaczy polega przede wszystkim na wzroście świadomości ważne jest zrozumienie, że środki te mają szkodliwy wpływ zarówno na sferę psychiczną, fizyczną, jak i umysłową. U zdrowiejącego człowieka musi dojść do wyboru życia bez środków zmieniających nastrój i uświadomienia sobie korzyści z takiej zmiany. Taki sposób pojmowania uzależnienia od dopalaczy jest podstawą do dobrych rokowań.

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Koninki to miejsce, w którym przebywało już wielu młodych ludzi uzależnionych nie tylko od alkoholu, ale jednocześnie od innych substancji psychoaktywnych (m.in. dopalaczy). Oprócz wsparcia medycznego takim osobom potrzebna jest również pomoc terapeutyczna. Ośrodek leczenia uzależnienia od dopalaczy zapewnia terapię niezbędną do wyjścia z nałogu, ale konieczność utrzymywania abstynencji to dopiero początek w procesie zdrowienia. 

Prowadzimy nie tylko terapię uzależnień od dopalaczy, ale zajmujemy się również problemami takimi jak:

 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-uzaleznienia-dopalacze.html