Czym sugerować się przy wyborze ośrodka terapeutycznego?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt czy odpowiedzi na mail czy też rozmowę telefoniczną z kimś z ośrodka charakteryzuje chęć pomocy i łatwość w  komunikacji.. Prowadzący rozmowę powinni być wyrozumiali, ciepli ale też konkretni. Jeśli zainteresowani terapią traktują rozmowę poważnie - powinni po rozmowie wiedzieć co mogą zrobić i jak. Cierpliwość jest cechą terapeutów, dlatego jeśli ktoś potraktuje Cię  chłodno i obcesowo w rozmowie,  to też podobnie będzie Cię traktował na terapii.

1.Kto prowadzi ośrodek jakie ma doświadczenie i kwalifikacje?

Ważne jest, aby ośrodek był prowadzony przez osoby z  doświadczeniem, posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Jak jest u nas?

Pomysł narodził się poprzez obserwację . Dyrektor ośrodka Marek Zapała jest osobą uzależnioną, trzeźwiejącą od wielu lat. Jego małżonka Anna Zapała jest osobą  współuzależnioną. Małżeństwem są od 34 lat, mają czworo dzieci.
Ich doświadczenia są bardzo ważne w prowadzeniu ośrodka. Uzależnieni przebywający w ich ośrodku mają unikalną szansę zaobserwować jak funkcjonuje ich trzeźwiejąca rodzina na co dzień. Panuje tu rodzinna atmosfera, gdzie uzależniony traktowany jest jak chory a nie zły.

Jest to ogromnie ważne, gdyż przykład jest najlepszym nauczycielem.

Zespół terapeutyczny to: psycholog, psychiatra, psychoterapeuci przygotowani do pracy z uzależnionymi i współuzależnionymi.
Bezpieczny detoks- odtrucie jest przeprowadzany w szpitalu pod nadzorem doświadczonego personelu.

2. Jak długo istnieje ośrodek?

Im dłużej placówka funkcjonuje tym większa szansa na to, że jej pracownicy posiadają odpowiednie doświadczenie.

Jak jest u nas?

Od kilkunastu lat  wcześniej w pensjonacie a obecnie PCTU prowadzone były różne warsztaty dla osób uzależnionych prowadzone  przez wielu terapeutów jak i pobyty motywacyjne prowadzone przez trenerów. To zmotywowało właścicieli do zorganizowania zespołu lekarzy i terapeutów i już od 11 lat pomagamy uzależnionym wrócić do normalnego życia.

 3. Czy ośrodek działa legalnie?

Każdy działający legalnie ośrodek powinien być zarejestrowanym podmiotem leczniczym, posiadać NIP, REGON oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Obiekt powinien być pod nadzorem Sanepidu. Ważne jest, aby ośrodek udostępniał wszelkie dane tele-adresowe ośrodka i osobowe kadry medyczno- terapeutycznej. Świadczy to o tym, że ośrodek nie ma nic do ukrycia. Budynek ośrodka powinien posiadać stosowne oznaczenia w postaci tablicy informacyjnej bądź szyldu. Brak oznaczeń i powoływanie się na wymogi dyskrecji świadczy o tym, iż jest to działalność nielegalna.

Jak jest u nas?

Jesteśmy podmiotem leczniczym. Spełniamy wszystkie formalne wymogi dotyczące prowadzenia działalności leczniczej. Na życzenie zainteresowanego wydajemy rachunek za pobyt oraz zwolnienie lekarskie. Na stronie internetowej są zamieszczone wszelkie dane tele-adresowe. Obiekt jest oznaczony szyldami i tablicami informacyjnymi.

 4. Jakie są kwalifikacje personelu pracującego w ośrodku?

Bardzo ważnym jest aby ludzie pracujący z osobami uzależnionymi byli wykwalifikowanymi specjalistami lub instruktorami terapii uzależnień. Istotne jest też jak długi staż pracy mają w zawodzie terapeuty uzależnień.

Jak jest u nas?

Bardzo ważnym jest aby w ośrodku uzależnień pracowały osoby uzależnione lub z doświadczeniami w rodzinie z uzależnieniami- oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu, przygotowaniu. Wynika to z faktu, że mechanizmy którymi posługuje się chory są trudne do rozszyfrowania, a ktoś kto je stosował nie ma z  ich rozpoznaniem żadnych problemów.
Np. kierownik zespołu terapeutów wykonuje zawód terapeuty już 25 lat, terapeuci mają własne osobiste doświadczenia związane z uzależnieniem i wieloletnim trzeźwieniem.


 

5. Czy ośrodek prowadzi detox?

Najlepiej jest, jeśli ośrodek ma możliwość przeprowadzenia detoksu w warunkach szpitalnych, gdyż pacjent może przyjechać w takim stanie w jakim się aktualnie znajduje. Pacjent aby mógł uczestniczyć w terapii musi przejść profesjonalną detoksykację. Prowadzenie detoksykacji świadczy o kompleksowym podejściu do problemu uzależnienia.

Jak jest u nas?

Jeżeli jest potrzeba detoks jest przeprowadzany w szpitalu pod nadzorem doświadczonego personelu. Odtrucia przeprowadzane w domu bez badań są niebezpieczne i często prowadzą do powikłań w tej chorobie. Przedłużające się i powtarzające ciągi w uzależnieniach, powodują niedożywienie i prawie całkowite wypłukanie organizmu z witamin, makro i mikroelementów a zwłaszcza magnezu i potasu. Taki stan organizmu stwarza zagrożenie pojawienia się halucynoz, lęków, padaczek, zapaści i innych dolegliwości.
Fachowe podejście to podstawa do dalszego zdrowienia.

6. Czy ośrodek wydaje zwolnienia lekarskie?

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków i innych środków jest chorobą i każdy profesjonalnie działający ośrodek wydaje zwolnienia lekarskie.

Jak jest u nas?                 

Za okres pobytu w naszym ośrodku każdy uzależniony może otrzymać zwolnienie lekarskie oraz zaświadczenie potwierdzające ukończenie podstawowego programu terapii.

7. Jaki jest proponowany okres leczenia?

Istotne jest, aby leczenie w przypadku uzależnienia od alkoholu nie trwało krócej niż 6 tygodni, w przypadku narkomanii, lekomanii czy uzależnień mieszanych nie mniej niż 8 tygodni.

Jak jest u nas?                

Dla każdego uzależnionego podejmującego u nas terapię, po pierwszych wywiadach i testach psychologicznych ustalany jest przez psychologa i psychoterapeutę w porozumieniu z uzależnionym indywidualny program terapii.
Po wstępnym zapoznaniu z wynikami testów i wywiadów sugerujemy jak długi naszym zdaniem powinien być pobyt.
Na podstawie analizy jak po okresie roku radzą sobie nasi pacjenci  -najbardziej skuteczne są dłuższe pobyty. Krótkie np. dwutygodniowe pobyty nie przynoszą spodziewanych rezultatów.


 

8. Jaki program terapeutyczny proponuje ośrodek?

Dobry  ośrodek powinien proponować program terapeutyczny zgodny ze standardami obowiązującymi w Polsce. Taki program powinien zawierać rożne formy terapii takie jak zajęcia edukacyjne, terapie grupową, terapie indywidualną. Każdy pacjent podczas leczenia  powinien mieć swojego terapeutę indywidualnego, z którym opracowuje indywidualny plan terapii.

Jak jest u nas?    

W Prywatnym Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Koninki podstawowy program behawioralno - poznawczy jest zgodny z obowiązującymi standardami. Rzeczywiście tak jest, że najlepiej na uzależnionego działają połączone formy oddziaływania  tj: edukacyjna, grupowa i indywidualna.
Wprowadziliśmy też  pomocne w stresach  ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Nauczenie się ich pomaga w szybkim relaksie i odprężeniu. Pacjenci motywowani są równie do spacerów a muzykoterapia pobudza do duchowości.
Cały program terapii uzupełniony jest korzystaniem z grup samopomocowych w których uzależniony ma kontakt z osobami które radzą sobie w życiu na trzeźwo.     

9. Jaką ilość pacjentów przyjmuje ośrodek i ile osób znajduje się w nim w chwili obecnej?

Jeśli organizacja pracy jest dobra to ilość uzależnionych przebywających w ośrodku  nie ma wpływu na efekty. Sugeruje się, że optymalna liczba pacjentów, sprzyjająca terapii to 3 do 15 osób.

Jak jest u nas?    

U nas mamy też doświadczenie, że ilość osób na terapii nie przekłada się na efekty w taki sposób, że grupa 5-7 osób w terapii gwarantuje powodzenie a 2 nie. Efekty bardziej zależą od indywidualnego zaangażowania się uzależnionego i jego pragnienia trzeźwego- lepszego życia, nie mniej zgrana, wzajemnie wspierająca się grupa pomaga w terapii.  

10. Jakie możliwości spędzania wolnego czasu mają pacjenci w ośrodku?

W terapii uzależnienia jednym z istotnych czynników jest nabycie umiejętności spędzania wolnego czasu w sposób trzeźwy i konstruktywny. Dobrze jest gdy ośrodek położony jest w miejscu ustronnym, gdzie uzależniony może chwile spędzić sam na spacerze lub wolny czas poświęcić na sport, kontakt z przyrodą  które są ważnym elementem trzeźwienia pozwalającym na odzyskanie radości życia.

Jak jest u nas?    

Nasz ośrodek położony jest przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Mieszkamy w miejscu gdzie jest mikroklimat, który zalecał niezwykły zielarz Ojciec Klimuszko.
Ma to ogromne znaczenie dla szybkiej regeneracji chorego organizmu. Czyste powietrze, cisza sprzyja przemyśleniom i refleksjom.
100 metrów ośrodka znajduje się wyciąg narciarski o długości zjazdu 1450 metrów. Jest też dużo tras biegowych i spacerowych po parku.
Każdy uzależniony ma możliwość z korzystania z sali muzycznej (instrumentów) oraz sauny, jaccuzi, siłowni.

11. Jaką bazę posiada ośrodek?

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień powinien posiadać odpowiednia bazę, która pozwala na korzystanie z różnych form terapii. Bogata baza ośrodka i odpowiednie podejście personelu pozwala pacjentowi zrozumieć proces terapeutyczny mający na celu naukę trzeźwego postrzegania rzeczywistości i korzystania z niej.

Jak jest u nas?    

W Prywatnym Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Koninki stosujemy różne formy oddziaływania.
Już samo położenie ośrodka w unikalnym samodzielnym miejscu stwarza szansę na prowadzenie części zajęć w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Bazę stanowi również fachowa obsługa ośrodka oraz prowadzone dodatkowe zajęcia typu muzykoterapia, relaksacja, ćwiczenia oddechowe i uspokajające.  


 

12. Jak wygląda wyżywienie w ośrodku?

Wyżywienie ma ogromne znaczenie w odzyskiwaniu siły życiowej, często po długim okresie nadwyrężania organizmu. „Składamy się z tego co jemy", dlatego codzienna kuchnia ma znaczenie priorytetowe bez względu na to czy ktoś się z tym zgadza czy nie.
Całodzienne wyżywienie prowadzą ośrodki, którym Sanepid na to zezwolił.
Catering nie załatwia tu sprawy. Jest to bardzo ważna sprawa przy wyborze ośrodka.

Jak jest u nas?    

W naszym ośrodku dobra kuchnia to podstawa sukcesu. Jadłospis jest przygotowany tak, aby uwzględniał wyżywienie urozmaicone, świeże, codziennie gotowane i przyrządzane. Uzależnieni w początkowym fazie terapii mają wzmożony apetyt i dlatego to jak szybko się zregenerują zależy właśnie przede wszystkim od jedzenia.
Z naszego doświadczenia wynika, że dobra zupa, sałatka warzywna czy stek ze świeżego mięsa czyni cuda z odwitaminizowanymi i osłabionymi organizmami. Jeśli do tego dodać spacery i możliwość relaksu to dolegliwości fizyczne bardzo szybko mijają a wówczas- jak nic nie boli łatwiej zająć się terapią.
Uwzględniamy diety dla chorych na cukrzycę, marskość wątroby czy inne choroby.

13. Czy ośrodek prowadzi właściwą dokumentację medyczną i terapeutyczną?

Każdy legalnie działający ośrodek ma obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej i terapeutycznej. Uzależniony kończąc terapię powinien otrzymać  epikryzę medyczną jak i terapeutyczną oraz oryginały wszystkich  przeprowadzonych badań. Dokumentacja medyczna i terapeutyczna powinna być objęta pełną tajemnicą i udostępniana jedynie pacjentowi.

Jak jest u nas ?

Każdy uzależniony pacjent przy przyjęciu ma założoną teczkę personalną, gdzie gromadzimy wyniki badań, wywiady, kontrakt terapeutyczny, wskazówki rodziny lub rodzinnych lekarzy.
Wówczas pacjent decyduje komu możemy udzielić informacji na temat jego zdrowia.
Przy wyjściu na podstawie wywiadu lekarskiego, badań psychologicznych i laboratoryjnych oraz postępów w terapii, każdy uzależniony otrzymuje epikryzę medyczną i terapeutyczną, oryginały badań oraz zalecenia dalszego postępowania- leczenia.
Jeśli jest taka potrzeba terapeuci pomagają (a dla większości uzależnionych stanowi to trudność) w zorganizowaniu działań po ukończeniu terapii, która stanowi początek procesu zdrowienia.

Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/faq.html