Leczenie nowych uzależnień

Uzależnienie od Internetu (siecioholizm) - pojawia się wtedy, gdy korzystanie z Internetu zaczyna przeszkadzać, a nie pomagać w pracy, nauce czy życiu osobistym - gdy straty przewyższają korzyści. Przejawia się w coraz częstszym łączeniu się z Internetem i coraz większej ilości czasu spędzanego w sieci, w obsesyjnym myśleniu, a nawet w snach o tym, co może zdarzyć się w Wirtualnym Świecie. Osoba uzależniona pragnie czasem ograniczyć korzystanie z Internetu, ale nie ma do tego wystarczająco silnej woli. Towarzyszy temu zainteresowanie wszelkimi informacjami o Internecie - w prasie, książkach, chęć wypróbowania każdego adresu internetowego, który tylko udało się zdobyć.

SIECIOHOLIZM, SOLARIOMANIA, ZAKUPOHOLIZM, POPRAWIANIE WYGLĄDU


Skutki uzależnienia prędzej dostrzeżone zostaną przez otoczenie niż przez samych poszkodowanych, dlatego też samodzielne radzenie sobie z tym problemem jest z góry skazane na niepowodzenie.

Nowe uzależnienia stają się coraz bardziej powszechne na świece, a tym samym również i w Polsce. Szkoda tylko, że akurat pod tym względem zaczynamy doganiać zachodnie kraje, które już od dawna borykają się z uzależnieniami tego typu.

Przyczyny uzależnień od zachowań, takich jak zakupomania czy solariomania, są podobne do przyczyn uzależnień od hazardu lub środków odurzających. Nie można jednak jednoznacznie określić czynników odpowiedzialnych za powstawanie takich nałogów. Jest to raczej zespół predyspozycji bio-psychicznych oraz czynników społecznych i środowiskowych.

Uzależnieni od zachowań najczęściej dają się omamić - zwykle nieszkodliwym czynnościom, takim jak opalanie, zakupy czy też poddawanie się zabiegom upiększającym ciało.

Nie ma nic złego w tym, że ktoś dba o swoje ciało. Kłopot zaczyna się, kiedy zachowania te staja się kompulsywne (pojawiające się co jakiś czas w silnie nasilonej postaci) i mimo, że przynoszą złe konsekwencje, osoba uzależniona nie jest w stanie sobie ich odmówić.

Problemem jest to, że osoba podatna - za pomocą zakupów czy solarium - niweluje negatywne stany emocjonalne. Zapomina i rezygnuje z innych, tradycyjnych - typowych - zachowań poprawiających samopoczucie (sport, relaksacja, programy rozwoju osobistego). Nie zwraca uwagi na konsekwencje, jakimi mogą być problemy zdrowotne, jak i ogromne kłopoty finansowe i wciąż obsesyjnie powtarza kompulsywne zachowania.

Uzależnienia nowego typu są związane także z powszechnie panującym kultem młodego i pięknego ciała. Co jakiś czas firmy produkujące urządzenia, np. solaria, przeprowadzają akcje promujące efekty - w ich mniemaniu - osiągnięte dzięki tylko i wyłącznie ich urządzeniom. Z biegiem czasu tworzy się moda na właściwy - prawidłowy - wygląd. Jeśli w mniemaniu człowieka ta sfera zaczyna świadczyć o jego wartości, dąży on do osiągnięcia idealnego wizerunku. Niskie poczucie własnej wartości potęguje pragnienie imponowania i zaskakiwania swoim wyglądem.

Sprytnie działająca choroba nie pozwala dostrzec szkód, jakie ponosi uzależniony z tytułu ulegania nałogowi. Jedyne co widzi, to wyidealizowany obraz siebie, szczęśliwego, bo pięknego lub posiadającego kolejną wymarzoną rzecz. Często zdarza się, że uzależnienie od zachowań łączy się z innym, na przykład od środków odurzających, co wskazuje na znaczenie ogólnej podatności na uzależnienia osoby dotkniętej problemem.

Coraz więcej psychologów zauważa fakt podatności niektórych osób na wszelkiego rodzaju uzależnienia, które prawdopodobnie wynikają bardziej z uwarunkowań emocjonalnych niż biologicznych.

Coraz więcej ludzi w Polsce cierpi na tanoreksję (potrzebę bycia ciągle opalonym). Przeważnie są to młode kobiety (czasem uzależnienie to występuję w połączeniu z anoreksją lub bulimią). Jednak dotyka to również młodych mężczyźni (często nałogowo ćwiczących na siłowni lub biorących sterydy), a także ludzi w różnym wieku, mających kłopot z zaakceptowaniem siebie.

Coraz łatwiej zatracić się w zakupoholizmie, co jest spowodowane wciąż rosnącymi możliwościami zakupów. Mamy coraz więcej dostępnych dóbr, coraz łatwiej kupić wszystko przez Internet, z dostawą do domu.

Operacje plastyczne stanowią zagrożenie w mniejszym stopniu, ze względu na swoją wysoką cenę, ale i one zbierają coraz większe żniwo.. Raz zrobiona korekta pociąga najczęściej następne, a niemożność zrobienia jej natychmiast (terminy lub niezdolność finansowa) przynosi złe samopoczucie, wręcz przygnębienie.

Depresja czai się u drzwi i tylko wytrawny psycholog rozezna się w tym zawiłym i jakże skomplikowanym świecie pragnień, dążeń, a zarazem kompleksów.

Przyczyny tych nałogów częściej mają fundament w ogólnych skłonnościach do uzależnień danej osoby, niż w podatności na uzależniające działanie poszczególnych zachowań.


 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-nowe-uzaleznienia.html