Metody leczenia uzależnień

Leczenie uzależnień w naszym ośrodku realizujemy w oparciu o dwie metody:

CAŁODOBOWA

Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień jest zależne od stopnia intensywności i rodzaju nałogu. Każdy program terapii dostosowujemy do indywidualnych potrzeb uzależnionych. Odwyk trwa w naszym ośrodku od 2 do 8 tygodni. W tym czasie zapewniamy wyżywienie i pełną opiekę. Prowadzone przez nas zajęcia realizowane są zgodnie ze standardami wykonywania świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia uzależnień opracowanych przez PARPA i Ministerstwo Zdrowia. Mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii uzależnień i jest to ogromne bogactwo przy opracowywaniu naszego programu. Jednocześnie jesteśmy otwarci na wszelkie odkrycia i nowości w zakresie skutecznego leczenia uzależnień. Korzystamy również z doświadczeń wspólnot Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów. Podstawową metodą leczenia są indywidualne i grupowe zajęcia w psychoterapii, prowadzone w blokach tematycznych:

 1. Diagnostyczno-edukacyjny
 2. Akceptacja uzależnienia
 3. Nauka życia na trzeźwo

W naszej placówce zapewniamy stały kontakt z lekarzem (psychiatrą) i stałą, całodobową opiekę personelu. Nasz wykwalifikowany personel tworzy specjalne treningi umiejętności, mające wspomagać powrót do zdrowia Ponadto proponujemy pacjentom udział w zajęciach dodatkowych takich jak: joga, techniki relaksacji, Biofeedback, EFT (Technika Emocjonalnej Wolności), muzykoterapia.

Uzależnienie to choroba, która dotyka całą rodzinę.  Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dzięki nam mogą uzyskać Państwo potrzebne informacje i pomoc. Znajdziecie u nas odpowiedź na nękające Was pytania: jak żyć obok osoby uzależnionej, jak jej pomóc, jak pomóc sobie.

Mamy wieloletnią praktykę w pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi, nadużywającymi, rodzinami w których istnieją problemy alkoholowe. Posiadamy wiedzę praktyczną i teoretyczną, jak tez cenne doświadczenia osobiste, które są pomocne we właściwym pomaganiu.


 AMBULATORYJNA

Metoda odwyku, którą realizujemy w Poradni Leczenia Uzależnień oraz we współpracujących Gabinetach Terapii. Podczas leczenia pracujemy nad odkryciem i wzmocnieniem własnej motywacji do zmiany. Staramy się także nauczyć uczestników nowych umiejętności, które mogą okazać im się przydatne na nowej drodze życia. Taka nauka pokazuje tym osobom, że potrafią coś więcej, że są w stanie same pokierować swoim życiem. To wzmacnia ich poczucie wartości i buduje pewność siebie. Osoby uczestniczące w terapii odkrywają swoje mocne strony, a niekiedy nawet ukryte talenty.

Odwyk opiera się na pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi, podczas które skupiamy się na budowaniu motywacji, uczeniu utrzymywania abstynencji. Prowadzimy także do akceptacji własnego uzależnienia, co jest najważniejszym krokiem na drodze do zapobiegania nawrotom picia. W dalszej perspektywie pracujemy nad rozwiązywaniem problemów osobistych. Oprócz terapii indywidualnej proponujemy udział w zajęciach warsztatowych, treningowych w czasie weekendów.

Prowadzimy terapię indywidualną i grupową dla :

 • osób uzależnionych od alkoholu, leków, hazardu
 • osób pijących szkodliwie (ryzykownie) alkohol, które jeszcze nie są uzależnione i chcą ograniczyć picie
 • osób, których bliscy są uzależnieni od alkoholu, leków, hazard

Długość leczenia zależy od wielu czynników:

 • rodzaj przyjmowanych środków psychoaktywnych
 • fazy choroby
 • opinii specjalistów w tym psychologów i psychiatry
 • efektów dotychczasowego leczenia

Skuteczna terapia  to pobyt minimum 6 tygodni, krótsze terminy pobytu są możliwe tylko po uzgodnieniach z zespołem terapeutycznym.  Często na sugestie psychologów, terapeutów lub samych pacjentów terapia  jest przedłużana w zależności od potrzeb indywidualnych pacjenta.
 

Zajęcia dodatkowe

ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNEbędące uzupełnieniem leczenia odwykowego w ośrodku.

 • W okresie zimowym narciarstwo. Wyciąg krzesełkowy / 100m od ośrodka /.
 • Wycieczki piesze malowniczymi szlakami Gorców oraz wyjazdy w Tatry, do Zakopanego lub w Pieniny.
 • Poszukiwanie kontaktu bezpośredniego z przyrodą. Nabywanie umiejętności wyciszenia.
 • Trening medytacji - czerpanie energii od przyrody / las, potok górski /.
 • Ćwiczenia oddechowe i relaksujące, joga.
 • Muzykoterapia - ułatwia w dużym stopniu rozbudzenie duchowości - powrót po latach do dawnych pasji i odszukania w sobie talentów (często muzyka, malarstwo, poezja - patrz twórczość pacjentów). Pomaga w znalezieniu alternatywnych źródeł spędzania wolnego czasu.

Zajęcia te docelowo służyć mają umiejętności odreagowania stresu w życiu codziennym. Stanowią formę rozwoju osobistego i odgrywają zasadniczą rolę w kontaktach z otaczającym światem / duchowość /.
Jest to droga do odnalezienia własnej tożsamości.
Droga do zgody na siebie i świat. Na radość z życia. Na trzeźwość.

Plan dnia w PCTU

 
8.00: Gimnastyka , Joga, relaksacja, medytacja

9.00:Śniadanie
Konsultacje indywidualne: lekarskie i terapeutyczne, przygotowanie do zajęć

10.00 - 14.00:   Zajęcia w grupach: psychoedukacyjna, zadaniowa OPT, TUSZ (treningi umiejętności służących zdrowieniu), konsultacje psychiatryczne, internistyczne.
Sobota: zajęcia rekreacyjne, filmoteka alkoholika
Niedziela:czas wolny, rekreacja, wycieczka

14.00 - 15.00:Obiad, relaksacja

15.00-18.00:Zajęcia w grupach, praca własna

18.00:Kolacja

18.30 - 19.00:Bilans dnia, społeczność

19.00 - 23.00: Czas wolny

23.00 - 6.00:Cisza nocna

Zajęcia dodatkowe

Poniedziałek: Biofeedback

Wtorek: -  

Środa: Mityng AA

Czwartek: -   

Piątek: Muzykoterapia

Sobota: Filmoteka

Niedziela: Odwiedziny
 

Jedynka czy dwójka

Z naszego doświadczenia wynika, że pacjent przebywający przez 10 godzin z innymi osobami w czasie zajęć terapeutycznych potrzebuje w chwilach wolnych od zajęć, miejsca w którym mógłby pobyć sam ze swoimi przemyśleniami i emocjami.

Telefon w ośrodku

Posiadanie telefonów przez cały czas bardzo przeszkadza w terapii, dlatego telefony w ośrodku używamy w dni powszechne od 19 do 20, w soboty od 15 do 20, w niedzielę od 10 do 20. Telefony poza tym czasem znajdują się w depozycie.

Korzystanie z telefonów poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe po uzgodnieniu z szefem terapii.

Jedzenie

Właściwe odżywanie dla uzależnionych po długich okresach używania substancji psychoaktywnych jest bardzo ważne. W naszym ośrodku prowadzimy kuchnię pod nadzorem Sanepidu. Produkty spożywcze są najwyższej jakości. Przygotowywane są przez wykwalifikowany zespół, mający wzgląd na zalecenia dietetyków i upodobania żywieniowe. Ponieważ w pierwszej fazie odstawienia używek pacjenci mają wzmożony apetyt, w naszym ośrodku mogą w każdej chwili skorzystać z dodatkowego posiłku.

Pranie

Terapia uzależnień to pierwszy proces w zdrowieniu. Chory powinien zadbać o czystość ciała, czystość pokoju w pokoju w którym przebywa jak i rzeczy w których chodzi. W ośrodku udostępniona jest dla pacjentów pralka i suszarka.

 

 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/terapia.html