Uzależnienie od dopalaczy - jak pomóc?
Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi podobnie jak narkotyki. Dopalacze obecnie można kupić z nielegalnych źródeł. Dopalacze są równie szkodliwe jak narkotyki. Można nawet stwierdzić, że bardziej szkodliwe, gdyż nie zawsze znany jest ich skład. W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o przypadkach śmiertelnych po zażyciu dopalaczy. Podstawowym składnikiem dopalaczy jest benzylopiperazyna, która działa jak amfetamina i jest silnie uzależniająca.
Jak wyglądają dopalacze?
Mogą być sprzedawane jako kadzidełeka, susz, skręty, tabletki, proszki, można również się spotkać z niewinnie wyglądającymi znaczkami do lizania itp.
Najpopularniejsze dopalacze
Wśród najpopularniejszych dopalaczy są mefedron, bufedren, metylon. Konkretne opakowania mają dziwne nazwy np. mocarz, kosiarz, sztywny misza, czeszący grzebień, cherry kokolino, funky, exclusive kokolino, chujnia, baka, konkret.
Mocarz – środek 800 razy mocniejszy od marihuany. Ma duży potencjał uzależniający.
Mocarz jest suszem roślinnym, który jest nasączony syntetyczną substancją z grupy pochodnych kanabinoidów. Po zażyciu mocarza osoba przyjmująca traci poczucie kontroli nad całym cialem. Można w nim znaleźć różne substancje, osoba go biorąca po prostu nie wie, co przyjmuje. Ciężko opisać również jego działanie, gdyż każdy organizm reaguje inaczej. Najczęściej po mocarzu pojawia agresywne zachowanie. Po mocarzu może dojść do zatrzymania akcji serca i ciężkiej niewydolności ośrodkowego układu nerwowego.
MEFEDRON – Środek bardzo uzależniający powoduje pobudzenie, euforię, poczucie szczęścia i podniecenia, gonitwę myśli, drżenie rąk, zmiany temperatury ciała, pocenie, skoki ciśnienia tętniczego, zgrzytanie zębami, bardzo realne sny. Mefedron powoduje zaburzenia pamięci, halucynacje, wymioty, pobudzenie i nadpobudliwość. Odnotowano liczne przypadki śmierci po zmieszaniu do z alkoholem.
BUFEDRON (Amphibia) - Środek bardzo uzależniający. Zwiększa koncentrację, powoduje pobudzenie ruchowe i intelektualne, poprawia samopoczucie. Po zażyciu bufedrona pojawia się słowotok i brak potrzeby snu. Najczęstsze skutki zażywania bufedronu to bezsenność, bóle głowy, zaburzenia akcji serca, halucynacje oraz depresje.
METYLON - powoduje suchość w ustach, skoki ciśnienia, nagłe przyśpieszenie akcji serca, uderzenia gorąca, rozszerzone źrenice, bezsenność, wymioty oraz stany psychotyczne. Metylon stanowi bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.
JAK WYKRYĆ DOPALACZE W ORGANIŹMIE?
Jeśli pojawiają się podejrzenia, ktoś nam bliski bierze dopalacze, można to sprawdzić robiąc badanie moczu lub krwi pod ich kątem . Część szpitali czy klinik oferuje już tego typu usługi. Badanie w kierunku obecności dopalaczy w moczu wykonać można zarówno po jednorazowym zażyciu środków odurzających, jak i u osób, które przyjmują je regularnie. W celu wykonania badania należy dostarczyć mocz w ciągu 3 dni od jego paprania. Do czasu dostarczenia powinien znajdować się w lodówce
JAK POMÓC OSOBIE UZALEŻNIONEJ OD DOPALACZY?
Procedura jest taka sama jak w przypadku uzależnienia od narkotyków.
Dobrowolne leczenie osoby uzależnionej od dopalaczy
Pierwsze od czego można zacząć to interwencja w celu zmotywowania do podjęcia dobrowolnego leczenia uzależnienia od dopalaczy
Aby przeprowadzić interwencję trzeba najpierw zrozumieć, na czym polega uzależnienie. Zrozumienie tego, że uzależnienie jest chorobą pozwoli zrozumieć, że osoba uzależniona nie bierze dopalaczy umyślnie, ale dlatego, że jest chora. W Naszym ośrodku prowadzimy warsztaty dla bliskich osób uzależnionych podczas, których uczestnicy poznają chorobę i mechanizmy w niej działające.
Jak przeprowadzić interwencję aby zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia dobrowolnego leczenia?
Zacznijmy od tego, czego należy unikać podczas interwencji:
- awantury rodzinnej na temat nadużywania narkotyków
- oskarżeń i pretensji wobec narkomana
- użalania się na swój los
- dyskutowania o tym, dlaczego uzależniony bierze narkotyki
- publicznego upokarzania osoby uzależnionej od narkotyków
Interwencja jest rzeczową i konkretną konfrontacją wobec osoby uzależnionej. Ma doprowadzić do decyzji o leczeniu i kontaktu z ośrodkiem uzależnień.
Rzeczowa i konkretna interwencja oznacza, że mówimy o faktach i zachowaniach związanych z braniem dopalaczy. Warto wcześniej przygotować sobie listę konkretnych sytuacji. Np. W poprzednim tygodniu trafiłeś na dołek ponieważ byłeś agresywny po dopalaczach.
Interwencja powinna być przeprowadzona w sposób życzliwy. Warto pokazać, że zależy nam na osobie uzależnionej i interwencja wynika z troski o niego.
W interwencji powinno brać udział kilka osób, co najmniej dwie. Nie należy również bać się wprowadzania do interwencji nastoletnich dzieci, oczywiście tylko wtedy jeśli tego będą chciały, nie można ich do tego zmuszać. Wypowiedzi dzieci często są najbardziej skuteczne dla decyzji osoby uzależnionej o leczeniu.
Przymusowe leczenie osoby uzależnionej od dopalaczy
Co można zrobić jeśli osoba uzależniona od dopalaczy nie chce poddać się leczeniu?
Jeśli osoba uzależniona nie jest jeszcze pełnoletnia, możemy ją skierować do ośrodka uzależnień na podstawie złożonego wniosku do sądu rodzinnego. W przypadku osób pełnoletnich biorących dopalacze o przymusowe leczenie możemy wystąpić jeśli uzależnienie od dopalaczy doprowadziło do choroby psychicznej lub przestępstw.