Objawy, przyczyny i skutki brani dopalaczy
Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi podobnie jak narkotyki. Dopalacze są również silnie uzależniające, ich zażywanie może doprowadzić do kalectwa a nawet do śmierci. Dopalacze od narkotyków różnią się tym, że najczęściej skład dopalaczy nie jest do końca znany.
Objawy i skutki po dopalaczach
Skutki dopalaczy nie są do końca zbadane, ponieważ cały czas powstają nowe substancje, których skład nie jest znany. Dopalacze mogą wywołać w zależności od wrażliwości organizmu:
- nudności,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- stany lękowe,
- bezsenność,
- drgawki,
- problemy z oddychaniem,
- znużenie,
- urojenia,
- ataki szału,
- wysoką gorączkę,
- nadmierne pocenie się,
- śpiączkę,
- wymioty,
- biegunkę,
- brązowienie na skórze.
- Halucynacje
- Śmierć
Przyczyny sięgania po dopalacze
- Tworzenie więzi społecznych – po dopalacze młodzież sięga głównie w celu tworzenia relacji społecznych. Część z nich chce zaimponować znajomym lub wejść do jakiejś grupy rówieśniczej
- Szukanie nowych przeżyć – wielu uzależnionych jako przyczynę sięgania po dopalacze podaję ciekawość i chęć doznania czego wyjątkowego, nieznanego, chęć poznawania swoich granic.
- Chęć zrelaksowania się i problemy emocjonalne- bardzo duża grupa uzależnionych opowiada, że rozpoczęli branie dopalaczy w celu złagodzenia przykrych stanów emocjonalnych. Często były to problemy z radzeniem sobie z lękiem, zdenerwowaniem czy wstydem. Czasami początkiem była chęć zrelaksowania się.
- niska samoocena – wielu uzależnionych zaczynało branie dopalaczy, po to, by poczuć się ze sobą lepiej, by nabrać pewności siebie i odwagi. . Oto wypowiedź jednego z pacjentów ośrodka leczenia narkomanii „
- nuda, brak pomysłu na spędzanie wolnego czasu – to częsta z przyczyn sięgania po dopalacze w obecnych czasach.
- poprawa koncentracji i umiejętności uczenia się – wielu uzależnionych wspomina, że pierwszy kontakt z dopalaczami mieli przed egzaminami. Dopalacze ułatwiały im naukę.
Dlaczego dopalacze uzależniają
Dopalacze zawierają szereg różnych substancji, część z nich to narkotyki. Istnieją dopalacze, które uzależniają po jednym czy dwóch przyjęciach. Dużo zależy od indywidualnej podatności na uzależnienia i od funkcji jaką pełnią u konkretnego człowieka.
Detoks od dopalaczy
Osoba uzależniona od opalaczy powinna zostać przewieziona do szpitala, w celu usunięcia objawów i oczyszczenia organizmu z toksyn. Po odbyciu detoksu po dopalaczach, koniczna jest terapia.
Terapia leczenia uzależnienia od dopalaczy
Leczenie uzależnienia od dopalaczy to proces złożony. Podczas terapii osoba uzależniona od dopalaczy uczy się trwania w abstynencji, dowiaduje się o efektach spożywania substancji psychoaktywnych i ich negatywnym wpływie na życie. PCTU w Koninkach przewiduje różne metody leczenia, dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Podstawą leczenia jest terapia grupowa i konsultacje indywidualne