Hazard profilaktyka - jak zapobiegać?

Hazard, podobnie jak alkoholizm i narkomania, prowadzi do destrukcji życia społecznego i emocjonalnego, jest przyczyną dysfunkcji w rodzinie i zawsze prowadzi do negatywnych konsekwencji.

Jak można uchronić się przed wpadnięciem w sidła nałogu uzależnienia od hazardu odbijającego się negatywnie na wielu aspektach życia?

Jak uchronić się przed uzależnieniem od hazardu?

W tej kwestii ważne jest stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Skutecznym sposobem profilaktyki czyli przeciwdziałania powstawania uzależnienia od hazardu może edukacja ukierunkowana nie tylko na osoby dorosłe, ale przede wszystkim nastolatków.
W edukacji profilaktycznej ważne jest poznanie mechanizmów powstawania uzależnienia od hazardu, przyczyn jego powstania, możliwych skutków i konsekwencji hazardu.  Zajęcia edukacyjne  pozwolą na ukształtowanie w świadomości obrazu hazardu jako niebezpiecznego nałogu, a nie jako niegroźnej rozrywki. Ważne by uświadomić, że ta niepozorna rozrywka może skutkować chorobą, prowadzącą do degradacji życia rodzinnego, społecznego, emocjonalnego a na końcu do śmierci.
Na uzależnienia behawioralne – uzależnienia od czynności narażeni są młodzi ludzie, uprawianie hazardu jest dla nich nową przygodą, przeżywaniem nieznanej ekscytacji i silnych emocji. Rozwijający się układ nerwowy młodych ludzi, bardzo szybko uzależnia się od silnych doznań, które w przypadku uzależnienia od hazardu, pojawia się już na pierwszym etapie rozwoju nałogu. Dlatego też dużą rolę w profilaktyce spełniają rodzice, którzy wychowują i socjalizują dzieci. Konieczne z ich strony jest ostrzeganie przed niebezpieczeństwem wynikającym z grania.

Jak uchronić się przed nawrotem uzależnienia od hazardu?

Osoby, które przerwały granie lub skończyły terapię uzależnienia od hazardu powinny przestrzegać kilku zasad aby uchronić się przed powrotem do nałogu.

  1. Nie noś gotówki w portfelu
  2. Nie korzystaj z jakichkolwiek form gier, ważne by osoba uzależniona nie grała w gry planszowe, karty, gry online. Rozpoczęcie grania lub jakiejkolwiek formy rywalizacji  (bez pieniędzy) kończy się powrotem do nałogu.
  3. Poproś partnera, by twoja wypłata wpływała na jego konto
  4. Unikaj miejsc, osób i sytuacji, które kojarzą się z graniem – salony, zakłady bukmacherskie, kasyna, kolektury lotto, miejsca z automatami do gry, strony w Internecie.
  5. Nie rozmawiaj na temat hazardu – o wynikach losowań, obstawiania, wyników sportowych.
  6. Nie bierz udziału w konkursach radiowo-telewizyjnych czy internetowych - komputerowe, karciane, na konsoli, planszowe, ponieważ wywołują emocje.
  7. Usuń z domu wszystko to, co służy wyłącznie grom – karty, gry (również z telefonu, komputera, tabletu), konsole do gier.
  8. Spotkaj się z doradcą finansowym i ustal plan spłaty swoich zobowiązań.
  9. Utrzymuj abstynencję od substancji psychoaktywnych i innych niż hazard zachowań zmieniających nastrój – alkoholu, narkotyków, leków (nie przepisanych przez lekarza), kompulsywnych zakupów, niekontrolowalnego telefonowania.
  10. Ucz się systematycznie spłacać hazardowe długi – nie próbuj za wszelką cenę przyspieszać tego procesu.
  11. Nie pożyczaj innym pieniędzy na granie, na spłaty czyichś hazardowych długów.
  12. Uważnie śledź swoje uczucia i sytuacje, w których występują – wyłapuj te, które kiedyś prowokowały do grania.

 

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/jak-zapobiegac-uzalenieniu-od-hazardu.html