OBJAWY UZALEŻNIENIA OD HAZARDU 

Z hazardem mamy do czynienia, gdy jego uprawianie jest czynnością często powtarzającą się i kiedy dominuje on w życiu człowieka nad życiem rodzinnym, społecznym, zawodowym i wartościami wcześniej uznawanymi za ważne. 

Objawy uzależnienia od hazardu

Hazard można rozpoznać wówczas, kiedy w okresie ostatniego roku stwierdzono obecność co najmniej trzech objawów z listy poniżej.
 
  1. Silna potrzeba lub poczucie przymusu hazardowego grania – coraz częściej hazardzista myśli o graniu. 
  2. Subiektywne przekonanie o istnieniu trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z hazardowym graniem. Upośledzenie kontroli nad powstrzymaniem się od grania oraz nad długością czasu poświęconego na granie hazardowe. Hazardzista wielokrotnie obiecuje sobie, że zagra tylko określoną ilość razy, czy za wyliczoną sumę pieniędzy, jednak po rozpoczętym graniu nie potrafi przerwać dopóki nie straci wszystkich pieniędzy.
  3. Występowanie przy próbach przerwania lub ograniczenia grania, niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia oraz ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do gry. Pojawia się tzw. głód hazardowy.
  4. Spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu w celu uzyskania zadowolenia czy dobrego samopoczucia, które poprzednio osiągane były w krótszym czasie. Zwiększa się tolerancja hazardowa.
  5. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub dotychczasowych zainteresowań na rzecz grania. Hazardzista przestaje uprawiać sporty, chodzić do kina. Cały swój wolny czas spędza na graniu.
  6. Kontynuowanie hazardowego grania pomimo szkodliwych następstw, fizycznych, psychicznych i społecznych, o których wiadomo, że mają związek ze spędzaniem czasu na graniu. Mimo, że hazardzista zdaje sobie sprawę, że hazard rujnuje jego rodzinę, finanse nie potrafi przestać uprawiać hazardu.
 
Kryteria rozpoznania uzależnienia od hazardu
 
Uporczywe i nawracające zachowania z grami:
  • Zaabsorbowanie hazardem np. przypominanie sobie wcześniejszych doświadczeń związanych z graniem, odgrywaniem lub planowaniem kolejnej gry, myśleniem jak zdobyć pieniądze na hazard.
  • Potrzeba podwyższania podczas gry stawek do uzyskania większego poziomu zadowolenia
  • Powtarzające się podejmowanie bezskutecznych wysiłków mających na celu ograniczenie lub zaprzestanie hazardowego grania
  • Podenerwowanie lub poirytowanie przy próbach ograniczenia lub zaprzestania grania
  • Podejmowanie prób „odegrania się” po wcześniejszej przegranej pieniędzy
  • Okłamywanie członków rodziny w celu ukrycia prawdziwych rozmiarów swojego hazardowego grania
  • Podejmowanie nielegalnych działań np. fałszerstwo, oszustwo, kradzież w celu zdobycia pieniędzy na granie
  • Utrata lub narażenie z powodu grania ważnych związków, możliwości edukacyjnych lub zawodowych
  • Szukanie u innych osób pomocy finansowej w celu poprawienia złej sytuacji ekonomicznej spowodowaniem hazardowym granie.

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/objawy-uzaleznienia-od-hazardu.html