Jakie są przyczyny uzależnienia od narkotyków?

Narkomania (gr. narke - odurzenie, mania - szaleństwo)
 
Uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem środków narkotycznych lub innych środków uzależniających. Charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środka odurzającego, tendencją do stałego zwiększania dawki oraz fizycznym i psychicznym uzależnieniem. Zaprzestanie zażywania powoduje bardzo przykre doznania abstynencyjne, prowadzące w krańcowych przypadkach nawet do zejścia śmiertelnego.
Narkomania w krótkim czasie prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia woli, kłamliwości. Często staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą. Samodzielne próby radzenia sobie z problemem nie przynoszą rezultatów. Jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z uzależnieniem jest podjęcie terapii w ośrodku leczenia narkomanii.
Jakie są przyczyny sięgnięcia po narkotyki? 
 
Zazwyczaj przyczyny sięgania po narkotyki są  związane ze środowiskiem, w którym przebywa uzależniony.
 
Możemy tu wyodrębnić:
  • próba zaimponowania znajomym– wielu uzależnionych trafiających na terapię opowiada o początkach używania narkotyków, że rozpoczynali, gdyż chcieli zaimponować komuś znajomemu. Wiele młodych dziewczyn pierwszy raz wzięło narkotyki, aby byś bliżej chłopaka, w którym były zakochane. 
  • chęć naśladowania towarzystwa– często, gdy młody człowiek trafia w nowe towarzystwo, które bierze narkotyki lub chce do niego dołączyć, próbuje narkotyków, aby zostać zaakceptowanym przez grupę. Oto wypowiedź jednego z pacjentów ośrodka leczenia narkomanii „Moje pierwsze wzięcie heroiny było w wieku 15 lat, byłam na imprezie (domówce) ze znajomymi, okazało się, że kila osób brało narkotyki, potem ktoś zapytał czy chcę. Nawet się nie zastanawiałam, od razu odpowiedziałam, że chętnie. Niestety to było o raz za dużo. Przez kolejne 5 lat o niczym innym  nie myślałam, moje życie zmieniło się po jednej imprezie w koszmar.”
  • chęć poznania nowych bodźców – wielu narkomanów jako przyczynę sięgania po narkotyki podaję ciekawość i chęć doznania czego wyjątkowego, nieznanego.
  • próba ucieczki od problemów– równie liczna grupa narkomanów jako przyczyny sięgania po narkotyki opowiada o trudnym dzieciństwie i problemach z nim związanych. Branie narkotyków była dla nich ucieczką od myślenia o trudnościach dnia codziennego. . Oto wypowiedź jednego z pacjentów ośrodka leczenia narkomanii „Mój ojciec jest alkoholikiem, w domu zawsze były kłótnie i awantury, często byliśmy budzeni w środku nocy odgłosami wychodzącymi z sypialni rodziców, były to krzyki ojca i matki, przekleństwa. Matka nic z tym nie robiła, kazała nam siedzieć cicho. Miałem tego dość, zacząłem uciekać z domu i tak szybko znalazłem towarzystwo, które pokazało mi heroinę, która pozwalała mi się odcinać od wszystkiego co złe.”
  • problemy emocjonalne – bardzo duża grupa uzależnionych opowiada, że rozpoczęli branie narkotyków w celu złagodzenia przykrych stanów emocjonalnych. Często były to problemy z radzeniem sobie z lękiem, zdenerwowaniem czy wstydem.
  • niska samoocena– wielu narkomanów zaczynało branie narkotyków, po to, by poczuć się ze sobą lepiej, by nabrać pewności siebie i odwagi. . Oto wypowiedź jednego z pacjentów ośrodka leczenia narkomanii „Od dzieciństwa czułem się gorszy od innych. Byłem przy kości i nigdy nie byłem towarzyski. Miałem spore trudności w relacjach z rówieśnikami z powodu samooceny. Byłem ze sobą bardzo nieszczęśliwy.  Pewnego dnia szperałem w internecie, by znaleźć rozwiązanie na mój problem i natknąłem się na notkę o różnych środkach zmieniających świadomość. Jeden z nich przypadł mi do gustu, wydawał się lekarstwem na maje trudności. Po tygodniu zażyłem pierwszą dawkę, po pół roku nie mogłem bez niego żyć. ”
  • nuda, brak pomysłu na spędzanie wolnego czasu– to częsta z przyczyn sięgania po narkotyki w obecnych czasach. Wiele, nastolatków leczących się na oddziałach odwykowych pochodzi z dobrze sytuowanych rodzin . Oto wypowiedź jednego z pacjentów ośrodka leczenia narkomanii „Miałem wszystko o czym pomyślałem, gdy zażyczyłem sobie kolejną grę, wycieczkę, zabawkę itp otrzymywałem to natychmiast. Szybko się tym wszystkim nudziłem. Od wczesnego dzieciństwa rodziców nie było często w domu, gdyż prowadzili swoją firmę i często wyjeżdżali zagranicę. Gdy byli w domu to siedzieli w swoich gabinetach, albo wisieli na telefonie. Nudziłem się potwornie, nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić, aż do dnia kiedy wpadłem na pomysł, że kupię jakiś narkotyk. Była to amfetamina. Niestety szybko okazało się szybko, że stała się ona moją największą przyjaciółką i sposobem na monotonię i nudę.”

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/przyczyny-narkomanii.html