Czym się różnią narkotyki twarde i miękkie

Narkotyki to substancje psychoaktywne, to takie, które oddziałują na centralny układ nerwowy, powodując zmiany nastroju, spostrzegania, świadomości i zachowania. Narkotyki są substancjami, które bardzo szybko uzależniają.
 
Od wielu lat przyjęło się, że dzielimy narkotyki na twarde i miękkie. Ten podział często bywa mylący, ponieważ nie można powiedzieć, że tylko zażywanie „twardych” narkotyków jest niebezpieczne dla człowieka, a po resztę czyli „miękkie” można sięgać bez obaw o własne zdrowie. Według tego podziału narkotyki miękkie nie powodują uzależnienia fizycznego. Ważne jest jednak to, że uzależniają one psychiczne, oznacza to, że są znacznie groźniejsze i trudniejsze do leczenia. Narkotyki twarde uzależniają znacznie szybciej niż miękkie. W przypadku twardych narkotyków cechy uzależnienia pojawić się mogą po kilku zażyciach.

Klasyfikacja narkotyków wg. WHO

Zgodnie z leksykonem Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami są wszystkie substancje uzależniazjace, które mają wpływ na świadomość. Na liście narkotyków wg WHO znajdują się:
 • opiaty, do tej grupy zaliczana jest m.in. heroina i morfina,
 • psychostymulanty, np. metaamfetamina, amfetamina,
 • kokaina,
 • marihuana i haszysz,
 • psychodeliki, np. LSD-25,
 • halucynogeny, np. DMT,
 • środki lotne, m.in. kleje,
 • leki uspokajające i barbiturany,
 • nikotyna,
 • alkohol,
 • steroidy.

Typy narkotyków

Narkotyki dzielimy na trzy typy:
 • Stymulanty
  Narkotyki tego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje, stymulują nasz mózg i ośrodkowy układ nerwowy. Wzmagają psychoaktywność. Niektórzy po przyjęciu tego rodzaju narkotyku szczęśliwi a inni agresywni. Przez młodych ludzi używane są zazwyczaj na imprezach, aby mieć więcej energii i sił do bawienia się przez całą noc.
 • Depresanty
  Depresanty spowalniają aktywność mózgu i układu nerwowego. Najpopularniejszą, legalną używką z tej kategorii jest alkohol, nielegalną heroina. Nadużywanie depresantów może powodować halucynacje. W czasie tych halucynacji osoba przyjmująca je widzi i słyszy różne rzeczy nieistniejące. 
 • Halucynogeny
  Wpływają na ośrodkowy układ nerwowy w taki sposób, że radykalnie zaburzają percepcję rzeczywistości. Człowiek widzi i słyszy różne rzeczy nieistniejące.
 

Rodzaje narkotyków

Poniżej opis wybranych narkotyków
 
 • Opiaty- do tej grupy należą: heroina, opium, morfina, brown sugar, morfina zakwalifikowane są do tzw. depresantów.  Do uzależnienia dochodzi bardzo szybko, ponowna chęć wywołania błogostanu pojawia się tuż po zaprzestaniu działania poprzedniej dawki.
  Przy próbie odstawienia środka pojawia się szereg przykrych dolegliwości składających się na zespół objawów abstynencyjnych. Odczuwalne są  łzawienie oczu, wysięk z nosa, kichanie, uczucie „gęsiej skórki”, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia krwi, silne bóle, zaburzenia snu i utrata łaknienia, zmiany nastroju oraz „głód psychiczny”.
  Następstwem jest ciągła potrzeba zwiększania dawki, by utrzymać pożądany efekt na odpowiednim poziomie.

  Heroina– bardzo uzależniający narkotyk. Po przyjęciu człowiek może czuć się zrelaksowany, szczęśliwy. Ponadto ludzie są oderwani od cierpienia psychicznego czy fizycznego. Uzależnienie od heroiny prowadzi, jak po równi pochyłej, w kierunku śmierci. Chory w wyniku uzależnienia od heroiny, nie mogąc opanować silnej psychicznej potrzeby ponownego zażycia heroiny, podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu i konsumowaniu narkotyku. Heroina totalnie wyniszcza organizm, skazując na powolną śmierć.
 
 
 • Kanabinole– to substancje przygotowywanych z konopi indyjskich. Duże dawki marihuany mogą powodować zaburzenia w postrzeganiu, poczuciu czasu i przestrzeni. Kanabinole to substancje uzależniające. Są wykrywane w organizmie nawet kilka tygodni po zażyciu marihuany. Kanabinole powodują wzrost wrażliwości zmysłów, odprężenie i poczucie spokoju, poczucie zwolnienia czasu, zwiększenie odczucia przyjemności seksualnych, optymizm i podniesiona samoocena, gadatliwość i wesołkowatość, stany euforyczne. 
  Objawy uzależnienia od marihuany są bardzo niebezpieczne. Wśród nich jest silne pragnienie lub odczuwanie przymusu palenia marihuany, a także trudność w kontrolowaniu ilości zażywania. Uzależniony skupia całe swoje życie wokół palenia marihuany i zaniedbuje pozostałe aspekty swojego życia. Po wystąpieniu zjawiska tolerancji na narkotyk, osoba uzależniona zwiększa częstotliwość oraz ilość palenia w celu uzyskania zadowalających efektów.
 
 • Kokaina - jest bardzo mocnym stymulantem. Człowiek po kokainie czuje euforię i jest bardzo pobudzony. Ludzie przyjmujący narkotyk pierwszy raz lub sporadycznie doświadczą przyspieszonego oddechu oraz bicia serca, wzrasta też temperatura ciała. Przedawkowanie lub nadmierne przyjmowanie może powodować konwulsje, atak serca czy udar. Narkotyk powoduje urojenia, zaburzenia świadomości, może nawet doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu i zgonu. Ciągłe zażywanie narkotyku powoduje silne uzależnienie. Po ustąpieniu objawów pojawia się złe samopoczucie, ale wracają wspomnienia doznań po narkotyku, dlatego ludzie często po niego wracają i sięgają po kolejne dawki. Szczególne niebezpieczeństwo niesie łączenie kokainy z alkoholem. 
 
 • Amfetamina- Pobudza funkcjonowanie kory mózgowej i działanie neuroprzekaźników. W wyniku zażycia zwiększa się koncentracja, zmniejsza zmęczenie, znika łaknienie i rośnie wytrzymałość. Często przyjmowana doprowadza do wyniszczenia organizmu i poważnych problemów psychicznych. Nawet jednorazowe zażycie amfetaminy może doprowadzić do pojawienia się silnych dolegliwości w momencie, gdy narkotyk przestaje działać. Pojawia się przygnębienie, apatia, a także ogromne zmęczenie, z którym ciężko sobie inaczej poradzić, niż przez zażycie kolejnej dawki. 

 

Najbardziej szkodliwe narkotyki – Ranking narkotyków

Jeśli chodzi o szkodliwość należy zaznaczyć, że nie ma bezpiecznych narkotyków, wszystkie prowadzą do uzależnienia i powodują liczne skutki i konsekwencje zażywania. Wszystkie mogą skończyć się śmiercią.
 
Poniżej ranking wg. szkodliwości i potencjału uzależnienia (0-10):
 
 

Narkotyk

Potencjał uzależniający - psychiczniePotencjał uzależniający - fizjologiczny
1Heroina1010
2Kokaina9,24,3
3Barbiturany7,26
4Metadon7,67,6
5Alkohol6,35,3
6Benzodiazepiny6,96
7Amfetamina6,23,6
8Marihuana5,62,6
9Rozpuszczalniki4,02,6
104-MTA5,62,6
11LSD3,61
12Sterydy anaboliczne2,62,6
13GBH tabletka gwałtu4,03,6
14Ecstasy4,02,6

 

 

 

(3.6/5, 5 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/narkotyki-twarde-i-miekkie.html