Lekomania - skutki lekozależności
Wystarczy przeczytać ulotkę, w którą zaopatrzony jest każdy lek i po prostu można się pochorować. Skutki nadużywania leków są zarówno psychiczne jak i fizyczne.
U nadużywającego leków chorego obserwuje się objawy psychosomatyczne, które występują w innych przypadkach uzależnień od środków zmieniających nastrój – psychoaktywnych. Typową zmianą u chorego jest zubożenie jego osobowości i degradacja uczuć wyższych. Lekomani mają nieskończona ilość problemów z którymi się zmagają np. : praca, firma, rozpadająca się rodzina, złe relacje z dziećmi, przyjaciółmi, nie realizowanie celów, zły nastrój, bezsens takiego funkcjonowania itd.…
Masz pytania-ZADZWOŃ TERAZ(tel. +48 18 33 17 250) - gwarantujemy dyskrecje
Zbyt duże dawki leków powodują spadek zdolności psychomotorycznych, wahania nastroju, stany lękowe, bezsenność, problemy z koncentracją i pamięcią. Niepamięć często sięga długie okresu czasu.
Farmaceutyki zażywane w dużych ilościach często wchodzą ze sobą w niebezpieczne interakcje co powoduje wiele niepożądanych efektów ubocznych. Ponadto osoba uzależniona z biegiem czasu będąc w okresie przymusu – obsesji lekowej, przyjmuje coraz większe dawki leku, skutkiem czego doprowadza do zachwiania równowagi metabolicznej organizmu i jego stopniowego wyniszczania.
Lekomani cierpią przede wszystkim na niepamięć, depresję, braku chęci życia, na wrzody żołądka, upośledzenie funkcji wątroby, nerek, układu trawiennego, zaburzenia krążenia, czynności serca. Przedawkowanie leków może skutkować zatruciem organizmu, a nawet śmiercią. Większość celebrytów umiera na skutek nadużywania leków i równoczesnego zażywania leków i picia napojów alkoholowych. Alkohol wzmacnia działanie barbituranów.
Z lekomanią wiążą się także objawy zespołu abstynencyjnego, podobnego do tego, który pojawia się w przebiegu choroby alkoholowej czy uzależnienia od narkotyków.
Fizyczne objawy nagłego odstawienia to m.in. zaburzenia oddychania, zawroty głowy, skurcze mięśni, drżenie kończyn, problemy ze snem, rozdrażnienie, lęki, często halucynozy.