Objawy lekomanii - lekozależność jak powstaje

JAK POWSTAJE LEKOMANIA

 
Uzależnienie od leków powstaje z różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych to nadużywanie leków nasennych i stymulujących nastrój. Występuje ono w skutek łagodzenia objawów abstynencyjnych, spowodowanych nadużywaniem alkoholu lub innych narkotyków, trudnościami w radzeniu sobie w życiu i wypełniania przypisanych ról społecznych lub bezkrytycznym naśladownictwie stosowania leków przez niektóre  grupy społeczne czy też poszczególnych ludzi. Lekomania jest chorobą złożoną i trudno podać jedną przyczynę jej powstania. Złe samopoczucie spowodowane różnymi czynnikami, to stan, który predysponuje chorego do uzależnienia się od leków. W grupie zwiększonego ryzyka są pacjenci cierpiący na depresję, lęki czy fobie. Często są to pacjenci leczący się na choroby psychiczne. Utarło się przekonanie, że lekomania częściej dotyka kobiet. Kobiety, postrzegane są społecznie jako bardziej wrażliwe – czytaj nadwrażliwe …co przysparza więcej stresu, napięcia i to jest wystarczający bodziec, aby natychmiast pomoc sobie w niewyobrażalnym  cierpieniu   W Polsce nadużywa się leków zarówno przeciwbólowych, psychotropowych antydepresantów jak i antybiotyków. 
 

OBJAWY LEKOMANII – LECZENIE

Do niekontrolowanego  zażywania  różnych preparatów dochodzi w wyniku nabrania przekonania przez chorego, że w trosce o zdrowie i kondycję jest to konieczne. Zachowania te komplikuje i potęguje fakt nagminnego przemęczenia fizycznego oraz psychicznego. Zawrotne tempo życia, stres spowodowany zwłaszcza u młodych ludzi  często fałszywym obrazem siebie, oczekiwanie /co potęgują reklamy/ znalezienia bez wysiłku cudownego środka gwarantującego przede wszystkim koniec zamartwiania się i oczywiście lepsza sylwetkę. 
Chory sprawdza coraz to nowsze błyskawicznie  działające leki na wszelkie dolegliwości i bolączki. Niestety zarówno młodzi i starsi najczęściej nie konsultują swoich wyborów z lekarzem. Łatwiej wejść do apteki i spytać farmaceutę co na co…   Wymienione przykłady postępowań zaliczają się do jednych z najczęstszych przyczyn lekozależności.
 
Z biegiem czasu chory przyzwyczaja się do leku, i bez zażycia „ sprawdzonego i skutecznego” leku nie może funkcjonować. Pamiętam czar tabletki przeciwbólowej z krzyżykiem ! 
W wyniku stresu, nadużywania alkoholu lub innych perypetii życiowej bezsenność gości często. Początkowo chcąc sobie ulżyć, cierpiący zażywają leki dostępne bez recepty. Z biegiem czasu tego typu leki nie działają i przychodzi czas odwiedzić psychiatrę.  Początkowo chory zażywa lek według zaleceń, jednak niestety z czasem, lek nie działa już tak skutecznie i nagle pacjent odkrywa, że druga dawka rozwiązuje problem. Wówczas jest już problem. Chory zaniedbuje swoje obowiązki, role życiowe, pasje. Coraz częściej popada w stany depresyjne i często tym usprawiedliwia konieczność zażywania leków. Izolacja społeczna, ciągła senność i zażywanie leków niezgodnie z zaleceniami jest objawem prawdopodobnego uzależnienia. Konsultacja z fachowcem pomoże nam stwierdzić czy to już uzależnienie.  
Chorego charakteryzują też zachowania takie jak: częste wizyty u wielu lekarzy – celem uzyskania wielu recept, noszenie leku cały czas przy sobie, panika w przypadku braku zapasu preparatu.
 
Osoba pozostająca pod wpływem silnie działających środków farmakologicznych może wykazywać upośledzenie zdolności psychomotorycznych. Chory koncentruje się przede wszystkim na zdobywaniu leku oraz przyjmowaniu go w coraz większych dawkach. Ponadto o zależności lekowej mogą świadczyć takie objawy jak:
  • Utrata koordynacji ruchów,
  • Zlewanie się mowy,
  • Drżenie mięśni,
  • Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • Obojętność emocjonalna (tzw. degradacja uczuć wyższych),
  • Drażliwość spowodowana brakiem leku,
  • Degradacja społeczna (utrata pracy, stanowiska itp.),
  • Wyłudzanie lekarstw u wielu lekarzy.
Istotną cechą zależności lekowej jest nieodparta potrzeba zażywania leku, a w konsekwencji wytworzenia się zachowania, którego celem jest poszukiwanie pożądanego leku za wszelką cenę.
 

 

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/objawy-lekomanii.html