Detoks alkoholowy

 

Odtrucie alkoholowe – krok w stronę leczenia alkoholizmu

Detoks alkoholowy jest niezbędnym krokiem do przerwania ciągu alkoholowego. Zanim osoba uzależniona rozpocznie terapię, konieczne jest bezpiecznie przeprowadzone odtruwanie alkoholowe, które pomaga uregulować gospodarkę wodno-elektrolitowej organizmu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: na czym polega detoks alkoholowy, jak długo trwa odtruwanie organizmu oraz czym charakteryzuje się zespół abstynencyjny. Przekonasz się również, że przeprowadzenie detoksu w warunkach domowych nie jest najlepszym pomysłem. 

Czym jest detoks alkoholowy?

Odtruwanie alkoholowe polega na usunięciu z organizmu osoby chorej toksyn gromadzących się w wyniku nadużywania alkoholu, co pozwala przywrócić równowagę metaboliczną. Ze względu na silne reakcje fizjologiczne i emocjonalne, pacjent powinien przechodzić detoks poalkoholowy pod opieką lekarzy oraz psychologów, którzy w profesjonalny sposób zadbają o jego bezpieczeństwo. Jest to tym istotniejsze, że odtruwanie często wspierane jest leczeniem farmakologicznym, które odpowiada za wyrównanie poziomu elektrolitów i złagodzenie objawów. 

Ile trwa detoks poalkoholowy?

Przy długotrwałych ciągach samodzielne odstawienie alkoholu jest praktycznie niemożliwe, dlatego często jedynym rozwiązaniem jest detoksykacja. Odtrucie alkoholowe zwykle trwa od kilku do dziesięciu dni – przeciętnie pacjent spędza na detoksie mniej więcej tydzień. Detoks może odbywać się w trybie ambulatoryjnym, który wymaga regularnych konsultacji z lekarzem lub stacjonarnie, pod stałą kontrolą personelu medycznego. 

Jak odtruć organizm po alkoholu?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzany jest prywatnie, czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, detoks alkoholowy dąży do przerwania ciągu alkoholowego, odtrucia organizmu z toksyn i przywrócenia równowagi metabolicznej oraz wsparcia w podjęciu leczenia alkoholizmu. Odtrucie nie jest równoznaczne z terapią – umożliwia natomiast doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii alkoholowej. Jak zatem odtruć organizm z alkoholu w bezpiecznych warunkach? 

  1. Diagnostyka, czyli wywiad lekarski i podstawowe badania – lekarz musi się zorientować, jaka jest skala problemu, dlatego należy udzielić informacji między innymi o tym, kiedy alkohol był spożywany po raz ostatni oraz w jakich ilościach jest zwykle przyjmowany. Następnie przeprowadzane jest badanie krwi i moczu, które pozwala określić przebieg odtruwania organizmu po alkoholu.
  2. Detoksykacja wspomagana farmakoterapią – polega uregulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu poprzez podanie witaminy B1, magnezu oraz potasu, a także leków uspokajających i nasennych, które łagodzą przebieg detoksu. 

Odtruwanie alkoholowe jest procesem trudnym i nieprzyjemnym dla pacjenta – w jego wyniku zaczynają pojawiać się objawy zespołu abstynencyjnego i rozpoczyna się walka organizmu osoby chorej.  

Zespół abstynencyjny – objawy

Pojawiające się objawy zespołu abstynencyjnego to bolesna odpowiedź organizmu na odtruwanie alkoholowe, które polega na odstawieniu alkoholu. Wyróżnia się zespół abstynencyjny niepowikłany o łagodniejszym przebiegu oraz powikłany. Do typowych objawów należą:

  • drżenie całego ciała (zwłaszcza kończyn),
  • zaburzenia ze strony układów krążenia i pokarmowego takie jak: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia akcji serca i wahania ciśnienia krwi, pocenie się,
  • bóle głowy,
  • wzmożony niepokój i lęk,
  • bezsenność,
  • rozdrażnienie,
  • bóle mięśniowe. 

W przypadku powikłanego zespołu abstynencyjnego pojawia się majaczenie alkoholowe, zaburzenia świadomości (w tym zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni), zaburzenia neurologiczne, halucynacje i złudzenia zwykle o charakterze dotykowym oraz słuchowym, a także stany paniki oraz depersonalizacja, czyli zaburzenia osobowości.

Detoks alkoholowy jest szansą na powrót do względnej równowagi organizmu oraz stworzenie przestrzeni do leczenia alkoholizmu – objawy zespołu abstynencyjnego, które pojawiają się podczas odtrucia alkoholowego, są kontrolowane przez lekarzy i pielęgniarki, a więc ich przebieg jest łagodniejszy niż w przypadku samodzielnego odstawienia alkoholu. 

Dlaczego odtruwanie organizmu po alkoholu w warunkach domowych jest niebezpieczne?

Ze względu na dolegliwości towarzyszące odtruwaniu alkoholowemu, detoks w domowych warunkach jest po pierwsze nieskuteczny, a po drugie niebezpieczny – nieumiejętnie przeprowadzony zagraża zdrowiu i życia pacjenta. Specjaliści wiedzą natomiast jak odtruć organizm po alkoholu w sposób bezpieczny, bez ryzyka przedawkowania leków, próby samobójczej (w odpowiedzi na pojawiające się omamy lub lęki) oraz wyjątkowo bolesnych objawów. Lekarze oraz psycholodzy odpowiedzialni za detoks służą wsparciem i pozwalają przetrwać ten trudny okres, jednocześnie przygotowując osobę uzależnioną do podjęcia prywatnej terapii w ośrodku. 

Pamiętaj, że odtruwanie organizmu po alkoholu jest tak naprawdę pierwszym krokiem do podjęcia leczenia alkoholizmu.

Współpracujemy:

Warszawa i okolice - BEZPIECZNY DETOKS ALKOHOLOWY:
Denis Bohdan, tel: 608 181 780
 
tel.: +48 18 331 72 50
tel.: +48 18 331 97 36
tel.: +48 18 331 97 37

 

(5.0/5, 40 ocen)

Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/detoks.html