- Powody uzależnienia od alkoholu
- Objawy alkoholizmu
- Czy jesteś alkoholikiem – Testy
- Skutki nadużywania alkoholu
- Fazy uzależnienia od alkoholu
- Ile trwa odwyk alkoholowy?
- Ile kosztuje odwyk alkoholowy?
- Detoks – odtrucie alkoholowe
- Jak wygląda leczenie alkoholizmu?
- Leczenie farmakologiczne alkoholizmu
- Jak pomóc alkoholikowi?
- Jak leczyć alkoholizm samemu w domu?
- Przymusowe leczenie alkoholika
- Pomoc dla rodziny alkoholika
- Alkoholizm młodzieży
- Jak wywołać wstręt do alkoholu?
- Jak przestać pić?
- Leki na alkoholizm bez recepty
- FAQ
Odtrucie alkoholowe – krok w stronę leczenia alkoholizmu
Detoks alkoholowy jest niezbędnym krokiem do przerwania ciągu alkoholowego. Zanim osoba uzależniona rozpocznie terapię, konieczne jest bezpiecznie przeprowadzone odtruwanie alkoholowe, które pomaga uregulować gospodarkę wodno-elektrolitowej organizmu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak: na czym polega detoks alkoholowy, jak długo trwa odtruwanie organizmu oraz czym charakteryzuje się zespół abstynencyjny. Przekonasz się również, że przeprowadzenie detoksu w warunkach domowych nie jest najlepszym pomysłem.
Czym jest detoks alkoholowy?
Odtruwanie alkoholowe polega na usunięciu z organizmu osoby chorej toksyngromadzących się w wyniku nadużywania alkoholu, co pozwala przywrócić równowagę metaboliczną. Ze względu na silne reakcje fizjologiczne i emocjonalne, pacjent powinien przechodzić detoks poalkoholowy pod opieką lekarzy oraz psychologów, którzy w profesjonalny sposób zadbają o jego bezpieczeństwo. Jest to tym istotniejsze, że odtruwanie często wspierane jest leczeniem farmakologicznym, które odpowiada za wyrównanie poziomu elektrolitów i złagodzenie objawów.
Ile trwa detoks poalkoholowy?
Przy długotrwałych ciągach samodzielne odstawienie alkoholu jest praktycznie niemożliwe, dlatego często jedynym rozwiązaniem jest detoksykacja. Odtrucie alkoholowe zwykle trwa od kilku do dziesięciu dni – przeciętnie pacjent spędza na detoksie mniej więcej tydzień. Detoks może odbywać się w trybie ambulatoryjnym, który wymaga regularnych konsultacji z lekarzem lub stacjonarnie, pod stałą kontrolą personelu medycznego.
Jak odtruć organizm po alkoholu?
Niezależnie od tego, czy przeprowadzany jest prywatnie, czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, detoks alkoholowy dąży do przerwania ciągu alkoholowego, odtrucia organizmu z toksyn i przywrócenia równowagi metabolicznej oraz wsparcia w podjęciu leczenia alkoholizmu. Odtrucie nie jest równoznaczne z terapią – umożliwia natomiast doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza optymalne warunki do rozpoczęcia terapii alkoholowej. Jak zatem odtruć organizm z alkoholu w bezpiecznych warunkach?
- Diagnostyka, czyli wywiad lekarski i podstawowe badania – lekarz musi się zorientować, jaka jest skala problemu, dlatego należy udzielić informacji między innymi o tym, kiedy alkohol był spożywany po raz ostatni oraz w jakich ilościach jest zwykle przyjmowany. Następnie przeprowadzane jest badanie krwi i moczu, które pozwala określić przebieg odtruwania organizmu po alkoholu.
- Detoksykacja wspomagana farmakoterapią – polega uregulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu poprzez podanie witaminy B1, magnezu oraz potasu, a także leków uspokajających i nasennych, które łagodzą przebieg detoksu.
Odtruwanie alkoholowe jest procesem trudnym i nieprzyjemnym dla pacjenta – w jego wyniku zaczynają pojawiać się objawy zespołu abstynencyjnego i rozpoczyna się walka organizmu osoby chorej.
Zespół abstynencyjny – objawy
Pojawiające sięobjawy zespołu abstynencyjnego to bolesna odpowiedź organizmu na odtruwanie alkoholowe, które polega na odstawieniu alkoholu. Wyróżnia się zespół abstynencyjny niepowikłany o łagodniejszym przebiegu oraz powikłany. Do typowych objawów należą:
- drżenie całego ciała (zwłaszcza kończyn),
- zaburzenia ze strony układów krążenia i pokarmowego takie jak: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia akcji serca i wahania ciśnienia krwi, pocenie się,
- bóle głowy,
- wzmożony niepokój i lęk,
- bezsenność,
- rozdrażnienie,
- bóle mięśniowe.
W przypadku powikłanego zespołu abstynencyjnego pojawia się majaczenie alkoholowe, zaburzenia świadomości (w tym zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni), zaburzenia neurologiczne, halucynacje i złudzenia zwykle o charakterze dotykowym oraz słuchowym, a także stany paniki oraz depersonalizacja, czyli zaburzenia osobowości.
Detoks alkoholowy jest szansą na powrót do względnej równowagi organizmuoraz stworzenie przestrzeni do leczenia alkoholizmu – objawy zespołu abstynencyjnego, które pojawiają się podczas odtrucia alkoholowego, są kontrolowane przez lekarzy i pielęgniarki, a więc ich przebieg jest łagodniejszy niż w przypadku samodzielnego odstawienia alkoholu.
Dlaczego odtruwanie organizmu po alkoholu w warunkach domowych jest niebezpieczne?
Ze względu na dolegliwości towarzyszące odtruwaniu alkoholowemu, detoks w domowych warunkach jest po pierwsze nieskuteczny, a po drugie niebezpieczny – nieumiejętnie przeprowadzony zagraża zdrowiu i życia pacjenta. Specjaliści wiedzą natomiast jak odtruć organizm po alkoholu w sposób bezpieczny, bez ryzyka przedawkowania leków, próby samobójczej (w odpowiedzi na pojawiające się omamy lub lęki) oraz wyjątkowo bolesnych objawów. Lekarze oraz psycholodzy odpowiedzialni za detoks służą wsparciemi pozwalają przetrwać ten trudny okres, jednocześnie przygotowując osobę uzależnioną do podjęcia prywatnej terapii w ośrodku.
Pamiętaj, że odtruwanie organizmu po alkoholu jest tak naprawdę pierwszym krokiemdo podjęcia leczenia alkoholizmu.
Masz pytania-ZADZWOŃ TERAZ(tel. +48 18 33 17 250) - gwarantujemy dyskrecje
Współpracujemy: