Jak wywołać wstręt do alkoholu ?

 

Alkohol jest powszechnie znaną i lubianą przez społeczeństwo używką. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach prowadzić może do poważnych konsekwencji. Niewiele ludzi ma jednak świadomość tego, że alkohol jest trucizną dla organizmu.

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może wywołać anemię, doprowadzić do powstania nowotworu, uszkadza wątrobę, prowadzi do alkoholowego stłuszczenia i marskości wątroby, źle działa na układ nerwowy, pokarmowy i krwionośny.

Częste spożywanie i nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do uszkodzeń organizmu, ale ma również destrukcyjny wpływ na wszystkie sfery życia osoby nadużywającej alkoholu.

Jak wywołać wstręt do picia alkoholu?

Czy można coś zrobić, żeby alkoholik zamiast pragnienia i przymusu picia czuł wstręt do alkoholu?

W mojej pracy psychoterapeuty uzależnień często rozmawiam z osobami, które żyją w bliskiej relacji z alkoholikami. Zazwyczaj w pierwszym kontakcie zadają oni pytanie "Co mam zrobić aby on/ona przestała pić, jak obrzydzić picie alkoholikowi?".

Rodziny i bliscy osób uzależnionych szukają skutecznych metod na obrzydzenie im picia. Bardzo często również sami uzależnieni widząc, że utracili kontrolę nad piciem alkoholu szukają sposobów na obrzydzenie sobie picia alkoholu. Pytają: "co Ja mam zrobić, aby przestać pić, jak mogę sobie to picie obrzydzić, robiłem wszystko ale nie potrafię przestać".

Jak obrzydzić komuś alkohol?

Zaprzestanie picia alkoholu przez osoby uzależnione nie jest takie proste jak się wydaje. Wiele ludzi twierdzi, że gdyby osoba uzależniona miała silną wolę to przestała by pić alkohol. Są też tacy, którzy myślą, że jeśli wywołają wtręt lub obrzydzenie do picia alkoholu to może osoba uzależniona przerwie destrukcyjne używanie alkoholu..

Wśród nieudanych sposobów na wywołanie wstrętu do picia alkoholu z jakimi spotkałam się na sesjach terapeutycznuych były przysięgi, “górki”, modlitwy o uwolnienie z obsesji picia, hipnoza, czy zatruwanie się ogromną ilością alkoholu w celu wywołania wstrętu do substancji. Najczęściej jednak pacjenci trafiający na terapię wspominają o nieudanych sposobach zaprzestania picia z użyciem tzw. "wszywki".

Wszywki alkoholoweto tabletki zawierające disulfiram. Jest to środek wspomagający leczenie alkoholików. Celem wszywki jest odstraszenie od wypicia alkoholu. Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej enzymu, który przekształca aldehyd octowy do kwasu octowego. Połączenie Disulfiramu z alkoholem powoduje nagły wzrost aldehydu octowego w organizmie alkoholika. Skutkiem wypicia alkoholu jest dotkliwa reakcja chemiczna disulfiramu z alkoholem. Wśród objawów mogą pojawić się nudności, wymioty nagłe zaczerwienienie twarzy z uderzeniem gorąca, tachykardia, niedociśnienie, zawroty głowy, uczucie duszności i lęk. Symptomy zatrucia mogą utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin. W ciężkich przypadkach, może dojść do niewydolności oddechowej, niewydolności krążeniowej, zaburzeń rytmu serca, zawału serca, drgawek, utraty przytomności a nawet może dojść do zgonu. Reakcja disulfiramowa może pojawić się nawet po zastosowaniu produktów, które w składzie zawierają alkohol, np. płyny po goleniu, kosmetyki, płyny do płukania jamy ustne, ocet, syropy przeciwkaszlowe czy medyczne środki rozgrzewające.

Jest to bardzo ryzykowna metoda na wywołanie wstrętu do alkoholu, gdyż wielu alkoholików, po złamaniu abstynencji straciło życie.

Podstawą leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia uzależnienia. Zdarza się jednak, że psychoterapia może lub musi być uzupełniona o oddziaływania farmakologiczne.

Popularne farmaceutyki wspomagające terapię to:

  • Akamprozat- Efektem tego farmaceutyku ma być wspomaganie utrzymywania abstynencji i wydłużenie jej czasu, a w mniejszym stopniu redukcja intensywności picia.
  • Naltrekson- Jego działanie polega na redukcji euforycznego efektu alkoholu, spadek ochoty na alkohol oraz motywacji do jego poszukiwania, a także redukcja głodu alkoholowego.
  • Nalmefen– jest kolejnym obok naltreksonu, lekiem stosowanym w uzależnieniu od alkoholu, którego mechanizm działania opiera się na wpływie na receptory układu opioidowego.. Pacjent stosuje go w dniu, w którym przewiduje wysokie ryzyko spożycia alkoholu – 1-2 godziny przed spożyciem, lub najszybciej jak to jest możliwe w przypadku, kiedy spożycie już się rozpoczęło. Efektem stosowania tego farmaceutyku jest spadek potrzeby picia alkoholu i redukcja spożycia.

W przypadku leczenia zespołu abstynencyjnego, który występuje w okresie odstawienia alkoholu stosowane są farmaceutyki doustne lub dożylne, których celem jest nawodnienie organizmu, witaminy B1 oraz benzodiazepin, który działa przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo oraz uspokajająco i nasennie. Niestety, leki te są często zażywane w nadmiarze przez osoby uzależnione od alkoholu w efekcie czego stają się przyczyną powstania drugiego uzależnienia.

Najbardziej skutecznym sposobem na przerwanie picia i wywołanie odrazy czy wstrętu picia alkoholu jest podjęcie przez uzależnionego terapii.

Leczenie uzależnienia od alkoholu i innych substancji jest długotrwałym procesem, który wymaga wsparcia specjalistów oraz odpowiednich warunków. Obok tego najważniejsza jest chęć zaprzestania picia i zmiany swojego życia ze strony samego uzależnionego. Proces leczenia z uzależnienia rozpoczyna się od detoksu czyli odtrucia organizmu.

Jest to trudny proces w którym uzależniony doświadcza nieprzyjemnych i zarazem niebezpiecznych dla zdrowia i życia stanów w wyniku odstawienia alkoholu. Dlatego w procesie detoksykacji często potrzebna jest profesjonalna pomoc medyczna.

Wśród objawów zespołu abstynencyjnego mogą pojawić się bóle głowy, wzmożona potliwość, drżenia rąk i całego ciała, wymioty, biegunki, napady lęku i paniki. Zdarza się, że pojawiają się omamy wzrokowe i słuchowe , może dojść do zaburzeń rytmu serca, drgawek, utraty przytomności a nawet do śmierci.

Pozbycie się alkoholu jest pierwszym krokiem w drodze do trzeźwości w kolejnym kroku uzależniony od alkoholu musi podjąć terapię dzięki której zrozumie wszystkie mechanizmy, które sprawiają, że traci kontrolę nad swoim uzależnieniem a za czym idzie nad swoim życiem. Podczas terapii uzależniony od alkoholu odkrywa destrukcję spowodowaną używaniem alkoholu. Jest to ważny etap terapii w którym uzależniony od alkoholu obok wstydu i poczucia winy może zacząć odczuwać odrazę do alkoholu. Z mojego doświadczenia praca nad destrukcją jest kluczowym momentem na drodze do trzeźwości, ponieważ pozbycie się obron i zobaczenie całej prawdy o swoim uzależnieniu często budzi u pacjentów odrazę i wstręt do swojego stanu pod wpływem alkoholu. Pacjenci widzą z innej perspektywy jak funkcjonowali i zachowywali się pod wpływem substancji.

Sama odraza i wstręt do alkoholu nie jest czymś co sprawi, że osoba uzależniona będzie utrzymywać abstynencję. Ważne jest aby w terapii uzależniony odkrył na co protezą jest substancja od której się uzależnił. Jeśli tak nie będzie, uzależniony jakiś czas nie będzie pił, ale w dalszym ciągu nie będzie szczęśliwy sam ze sobą, będzie cierpiał dalej. W związku z tym może szukać zamienników, którymi stworzy iluzję radzenia sobie z trudnościami lub uzupełniania braków. Z doświadczenia wiem, że Pacjenci często uciekają np. w uprawianie sportów, seks, jedzenie, słodycze i inne substancje, których wcześniej nie używali. Efektem szukania środków zastępczych jest powstanie nowych uzależnień i powrót do pierwszego uzależnienia. Dlatego ważne jest, aby Pacjent w terapii uświadomił sobie co w jego mniemaniu dawał mu alkohol lub inne substancje i dzięki uczestnictwu w terapii rozpoczął pracę nad tymi deficytami czy trudnościami, aby nie szukał zamienników które będą miały uzupełnić lukę po alkoholu.

W dalszej części terapii uzależniony dowiaduje się, jak radzić sobie z głodem alkoholu oraz jak zapobiegać nawrotom choroby. Podczas pobytu w ośrodku terapeutycznym uzależniony zdobywa również szereg wiedzy i umiejętności, które pomogą mu funkcjonować w życiu całkowicie na trzeźwo.

Jeśli uzależniony na trwałe ma zatrzymać chorobę, musi zmienić wiele w swoim życiu, ale aby to zrobić musi wiedzieć co ma zmienić. Dlatego terapia jest najskuteczniejszym sposobem na zaprzestanie picia oraz na rozpoczęcie nowego satysfakcjonującego życia.


Autor:

Anna Krakówka-Kowalska

Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień

 

 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/jak-wywolac-wstret-do-alkoholu.html