Jak wygląda w Polsce leczenie alkoholizmu
W porównaniu z innymi krajami Europy - leczenie alkoholizmu w Polsce – podobnie jak w USA (od których uczyliśmy się terapii) jest na wysokim poziomie. Poprzez właściwe podejście i psychoterapię przeważająca ilość alkoholików powraca do sił.
W Norwegii czy też Niemczech nie prowadzi się psychoterapii. Zajęcia prowadzone są w formie edukacji oraz podaje się różne specyfiki farmakologiczne mające pomóc chorym alkoholikom powstrzymać głód alkoholowy i po prostu nie pić. Mieliśmy kilkudziesięciu pacjentów z takimi doświadczeniami i wiemy, że to nie skutkuje. Alkoholizm to choroba ciała, duszy i umysłu i te przestrzenie należy w terapii przepracować.
- Powody uzależnienia od alkoholu
- Objawy alkoholizmu
- Czy jesteś alkoholikiem – Testy
- Skutki nadużywania alkoholu
- Fazy uzależnienia od alkoholu
- Ile trwa odwyk alkoholowy?
- Ile kosztuje odwyk alkoholowy?
- Detoks – odtrucie alkoholowe
- Jak wygląda leczenie alkoholizmu?
- Leczenie farmakologiczne alkoholizmu
- Jak pomóc alkoholikowi?
- Jak leczyć alkoholizm samemu w domu?
- Przymusowe leczenie alkoholika
- Pomoc dla rodziny alkoholika
- Alkoholizm młodzieży
- Jak wywołać wstręt do alkoholu?
- Jak przestać pić?
- Leki na alkoholizm bez recepty
- FAQ
Ośrodki państwowe:
Stacjonarne państwowe ośrodki terapiiumiejscowione są najczęściej przy szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych. Wynika to przede wszystkim z zapewnieniu bezpieczeństwa alkoholikowi, gdyż jego stan fizyczny jak i psychiczny, niejednokrotnie daleki jest od normy.
W ośrodkach takich leczą się najczęściej osoby, których Sąd wydaniem wyroku - zobowiązał do leczenia (” leczenie przymusowe”). W praktyce wygląda to w ten sposób, że uzależniony (alkoholik, narkoman) zostaje po paru miesiącach od wydania wyroku zatrzymany i dowieziony pod eskortą Policji do wskazanego ośrodka. W zorganizowanych turnusach jednorazowo na terapii przebywa około 40 pacjentów podzielonych na mniejsze grupy.
Terapia państwowa trwa 8 tygodni.
Odwyk państwowy z ramienia ustawy jest bezpłatny.
Przychodnie państwowe prowadzą dla uzależnionych porady i terapie dochodzące. Te porady również są bezpłatne.
Ośrodki prywatne:
Ośrodki prywatne pod wieloma względami różnią się od siebie.
Celem nadrzędnym leczenia alkoholika jest dostarczanie mu wiedzy i umiejętności do życia na trzeźwo.
Dobry ośrodek leczenia alkoholizm to taki, który jest zarejestrowany przez Marszałka Województwa jako podmiot leczniczy. To zapewnia, że sposoby leczenia jak i uprawnienia wykonywujących zawód terapeutów spełniają wymogi Ministra Zdrowia.
Ośrodki takie przyjmują jednorazowo kilkunastu chorych alkoholików. Zasadniczymi różnicami pomiędzy państwowymi a prywatnymi ośrodkami to:
- dobre warunki pobytu
- indywidualny sposób leczenia pacjenta
- duża ilość godzin codziennej terapii
- przyjmowanie pacjentów dobrze rokujących
- konieczność wyrażenia zgody na leczenie
- motywacja do leczenia
- relacje – terapeuta pacjent
- promowanie grup samopomocowych AA lub Klubów abstynenta
Kiedy leczenie uzależnienia od alkoholu jest skuteczne?
Skuteczność terapii i pobytu w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu zależy od stopnia zaangażowania osoby uzależnionej w sam proces. Przede wszystkim jednak osoba uzależniona musi chcieć podjąć leczenie, musi wykazywać motywację do zmiany. Jeśli osoba uzależniona podejdzie do terapii z całym zaangażowaniem, a następnie z takim podejściem będzie przestrzegać zaleceń dla osób zdrowiejących, wyjście z uzależnienia jest gwarantowane. Obok przestrzegania zaleceń ważne jest podjęcie terapii pogłębionej oraz uczestniczenie w mityngach anonimowych alkoholików.