Ile trwa odwyk alkoholowy

Terapia chorego alkoholika powinna trwać najmniej 6 tygodni. Jest to czas w którym każdy chory ma czas na przyswojenie sobie wiedzy i umiejętności życia na trzeźwo.

  • Pierwsze dwa tygodnieto okres, który psycholodzy, terapeuci i lekarze poświęcają na obserwacje pacjenta, wywiady, ustalenie przyczyn choroby  oraz rozpoznanie lub wykluczenie występowania emocjonalnych zaburzeń i chorób psychiatrycznych. Rozmowy z pacjentem oraz jego najbliższymi ułatwia nam określenie fazy choroby oraz mechanizmów obronnych choroby w których tkwi. Widzimy, też czy terapię chory traktuje poważnie i angażuje się w jej proces, czy robi to dla innych i bagatelizuje zasady i obowiązki jakie powinien wypełniać.

  • Trzeci i czwarty tydzień to bardzo ważny okres gromadzenia wiedzy na temat choroby alkoholowej. Pacjent niejednokrotnie wyrzuca sobie, że nie widział manipulacji, które na co dzień stosował. Rozjaśnia mu się spojrzenie i zaczyna wierzyć, że gdyby popracował to jest szansa na to, że sobie poradzi. W tym okresie występuje najwięcej chwil zwątpienia i rezygnacji. Dlatego kluczowe jest to, że w każdej chwili dostępny jest dla niego terapeuta, który ma umiejętności zanalizowania sytuacji i zmotywowania go do dalszego działania i nie rezygnowania z terapii.

  • Pięty i szósty tydzień to czas na naukę praktyk zachowywania trzeźwości. Podczas zajęć przedstawiane są pacjentowi różne techniki i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Ponieważ nasi terapeuci mają swoje doświadczenia w niepiciu alkoholu – przekazują pacjentom umiejętności, które przez wiele lat codziennie stosują po to by im się dobrze żyło. Ćwiczenia, które sam pacjent doświadczy na sobie – dają mu wiarę, że nie jest to takie trudne.

    Naszym celem jest to, że zdrowiejący alkoholik mówi – nikt za mnie nie wytrzeźwieją –to ja muszę o siebie właściwie zadbać żeby nie pić. I jeśli tak myśli – to jest szansa, że tak zrobi a to jest tylko moment od wygranej.

Czasami z indywidualnych przyczyn pacjenta - terapia przedłużona zostaje za zgodą pacjenta o maksymalnie o 2 tygodnie.

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/ile-trwa-odwyk-alkoholowy.html