Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu

Dane podawane przez telewizyjne środki przekazu 10 sierpnia 2022r.: w 2021 roku Polacy na alkohol wydali 40 miliardów złotych!!!
W czasach, w których z rozwagą wydajemy każdą złotówkę, są to dane zatrważające.

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne. Czynny alkoholik, po wcześniejszym ustaleniu terminu, może skorzystać z opieki terapeutycznej, psychologicznej czy psychiatrycznej w poradniach, szpitalach z oddziałami odwykowymi oraz ośrodkach terapii uzależnień.

Leczenie odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Czas oczekiwania na terapię zamkniętą jest znacznie wydłużony od kilku do kilkunastu miesięcy. Do państwowych placówek leczenia alkoholizmu - usytułowanych najczęściej przy zakładach psychiatrycznych, trafiają alkoholicy skierowani na przymusowy odwyk przez Sąd rodzinny.

Szpitale tego typu posiadają wiele oddziałów psychiatrycznych, często placówkę detoksu alkoholowego oraz ograniczone dofinansowanie z NFZ, co sprawia, że wyposażenie placówek oraz czas poświęcony na przeprowadzenie terapii alkoholowej pozostawia nieco do życzenia. Dużą przeszkodą w postępie leczenia pacjenta skierowanego przymusowo na odwyk, jest brak motywacji do leczenia i zmian, co destruktywnie wpływa na całą grupę, w której przeprowadza się terapię.

Dlatego wiele osób rozważa się leczenie uzależnień w placówkach prywatnych.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu prywatnie?

Pytanie to często spędza sen z oczu niejednej osobie szukającej pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego.

Podobnie jak u stomatologa, internisty czy kardiologa cena leczenia jest różna i uzależniona jest od wielu czynników. W prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień ceny znacznie się od siebie różnią. Jak to jest w praktyce:

  1. Pragnącego trzeźwieć alkoholika (uzależnionego) można prowadzić w formie indywidualnej – ambulatoryjnej. Często rodziny chorego i sam chory obstaje -upiera się przy tego typu leczeniu, gdyż wstydzi się tej choroby, a takie rozwiązanie daje mu możliwość większej dyskrecji. Na porady przychodzi na określoną godzinę i terapeuta realizuje program terapeutyczny mający na celu wyleczenie pacjenta.

    Taka forma terapii jest najdroższa  z kilku powodów. Porada w gabinecie terapii trwa zazwyczaj 50 minut i kosztuje od 120- 500 złotych a czasami i więcej. Jeśli częstotliwość spotkań jest co tygodniowa, to koszt jej jest jeszcze do przyjęcia. Trudności pojawiają się wówczas, kiedy chory alkoholik nie utrzymuje abstynencji (co jest warunkiem koniecznym do prowadzenia terapii i osiągnięcia postępów w leczeniu) i nie uczęszcza na terapię systematycznie. Wówczas uzależnienie postępuje, a chory w drodze na terapię lub w drodze po terapii będąc na głodzie alkoholowym lub w obsesji - pije. Czas płynie a zamiast lepiej - z czynnym alkoholikiem jest coraz gorzej. Niepowodzeniem w leczeniu zazwyczaj obwiniany jest przez chorego i jego rodzinę prowadzący go terapeuta.

    Oczywiście części, zwłaszcza "początkującym alkoholikom" taka terapia służy i przestają pić.

    Z praktyki wiemy, że taka forma jest wybierana najczęściej.

  2. Niektórzy alkoholicy akceptują program grupowej terapii ambulatoryjnej – dochodzącej, ale jak piszemy powyżej, skuteczność takiej terapii jest z różnych powodów niezadawalająca.

    Podobnie jak w przypadku terapii indywidualnej dla części alkoholików taka terapia jest skuteczna.

    Alkoholicy różnią się od siebie pod wieloma względami. Mają różne usposobienia, różnie reagują na pojawiające się w naszym życiu problemy. Jedni uzależniają się szybciej inni wolniej, znajdują się też w różnych fazach choroby, która jest postępująca i śmiertelna.

    Dlatego tak trudno określić ile czasu oraz jaka forma terapii będzie najwłaściwsza, niezależnie od tego, czy podejmujemy się leczenia alkoholizmu czy uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych czy zachowań.

    Są również osoby, które po zakończeniu terapii odczuwają potrzebę ciągłego kontaktu z terapeutą. Wszystkie te czynniki wpływają na to, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku?

Z doświadczenia wiemy, że najbardziej skuteczne dla alkoholika są stacjonarne -zamknięte terapie. Dlaczego?

Chory alkoholik - w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu jest odizolowany od alkoholu – nie ma pochowanych zapasów, sklepów, stacji benzynowych i dostaw alkoholu na telefon. Łatwiej mu osiągnąć parę dni abstynencji, aby mógł wrócić do świadomego myślenia. Schowana w jego miejscu zamieszkania butelka alkoholu nie wywołuje u niego przymusu picia – choćby dlatego, że ośrodek jest usytuowany najczęściej kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od jego miejsca zamieszkania. Zobowiązany jest też do dostosowania się do nowego otoczenia, które służy mu chętnie pomocą. Są to przede wszystkim terapeuci a także – co ważne – leczący się w ośrodku uzależnieni.

Ceny za terapię stacjonarną w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień są bardzo zróżnicowane. Obecnie przeciętny koszt terapii to wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cenniki w ośrodkach terapii uzależnień są zróżnicowane.

Cena w prywatnym ośrodku terapii uzależnień PCTU KONINKI zależna jest od długości pobytu.
 
Program terapeutyczny alkoholik może zrealizować w 6 tygodni – krótsze pobyty są mniej skuteczne. Jeśli pacjent ma uzależnienie mieszane np. alkohol, leki, narkotyki, hazard itp. to pobyt powinien trwać 8 tygodni.
 
Terapeuci w ośrodku leczenia uzależnień po przeprowadzonym wywiadzie z chorym i jego bliskimi określają czas niezbędny dla skutecznej terapii oraz informację o zasadach pobytu ujętych w Regulaminie ośrodka. Jeżeli chory akceptuje warunki i godzi się na nie to podpisuje kontrakt.

 

Od września 2023r. osobodzień terapii w pokoju 2 -osobowym z łazienką wynosi 480 złotych.

Pobyt w pokoju 1 -osobowy jest o 50 złotych dziennie droższy. Opłatę 900 złotych pobieramy z góry za badanie psychiatryczne oraz kliniczne badanie psychologiczne.

Przy przyjęciu do ośrodka wymagamy uiszczenia przelewem lub gotówką wpłaty za 2 tygodnie pobytu.                                                                                                                     

Przy wyborze pobytu w pokoju 2 osobowym  pierwsza wpłata to :

14 dni  x 480zł = 6720zł + 900 zł (badania) = 7620 złotych,                                                                 

a w pokoju 1 osobowym = 8320 złotych.

 

Okres pierwszych 2 tygodni pozwala na możliwość trafnej diagnozy. Dokonują jej terapeuci poprzez wywiad i rozmowy z chorym. Konieczna jest też opinia psychiatry o braku przeszkód do odbycia przez uzależnionego terapii oraz epikryza psychologa, który przyprowadzając testy kliniczne sugeruje w którym kierunku powinna być prowadzona jego indywidualna terapia. Na koszt firmy przeprowadzamy podstawowe badanie krwi i stanu wątroby.

Na podstawie powyższych danych zespół terapeutyczny podejmuje decyzje, czy nasz ośrodek leczenia uzależnień może choremu pomóc. Jeśli tak, to obowiązuje podpisany przez chorego kontrakt i wówczas prosimy o dokonanie wpłaty za dalszy pobyt. Leczący się w naszym ośrodku alkoholik przez 2-tygodnie obserwuje naszą pracę i również dokonuje oceny – czy prowadzone są zajęcia, czy jedzenie jest dobre, opieka właściwa itp. Jeśli czuje się zaopiekowany, to prawdopodobieństwo jego motywacji do dalszego zdrowienia wzrasta.

Jeżeli, z różnych powodów alkoholik nie angażuje się w proces terapeutyczny to szkoda narażać jego rodzinę na dalsze koszty, gdyż terapia „na siłę” zazwyczaj nie skutkuje trwałym zdrowieniem. Wówczas sugerujemy choremu i jego rodzinie jak powinno naszym zdaniem wyglądać ich dalsze postępowanie i leczenie a pacjenta wypisujemy go z ośrodka.

Leczenie alkoholizmu – co składa się na cenę pobytu w ośrodku?

Jeżeli naszym problemem jest alkoholizm terapia w placówce stacjonarnej jest rozwiązaniem właściwym, ponieważ zapewnia całodobowe wsparcie specjalistów. Pacjenci mogą skupić się wyłącznie na intensywnych zajęciach i wychodzeniu z nałogu.

W naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień PCTU KONINKI, każdy dzień jest zaplanowany. Dzień rozpoczyna się o godzinie 8.00 rozważaniem, medytacją, modlitwą a po odczytaniu tekstów motywujących do pracy nad sobą, pacjenci w grupie wychodzą na spacer do Gorczańskiego Parku Narodowego. Po śniadaniu od 10.00 do 14.00 prowadzone są grupowe zajęcia terapeutyczne realizujące program terapii ośrodka. Po obiedzie od 15.00 – 17.30 prowadzone są dalsze zajęcia terapeutyczne. Każdy pacjent ma przydzielonego terapeutę indywidualnego z którym omawia osobiste i trudne dla niego zagadnienia. Opieka nad pacjentami jest całodobowa.

Alkoholik przez okres terapii gromadzi wiedzę i umiejętności do życia w trzeźwości. Dodatkowo prowadzona jest muzykoterapia, zajęcia JOGI i nauka relaksacji, wprowadzane są afirmacje EFT. Dostępne są też rowery, małe SPA, siłownia, bilard i inne formy aktywności ruchowej.

Nasz obiekt usytuowany jest daleko od zabudowań w Porębie Wielkiej – Koninkach, w Beskidzie Wyspowym - górach Gorcach w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie na spacerach oddychamy zjonizowanym przez sosnowy las i bystry potok powietrzem - o czym wspomina w swoich książkach słynny zielarz i jasnowidz Ojciec Klimuszko.

Nasz ośrodek leczenia uzależnień jest obiektem przypominającym standardem hotel.

Na cenę pobytu wpływ mają także:

  • ilość osób zakwaterowanych w pokojach – pokoje jednoosobowe są droższe niż te dwu osobowe,
  • standard wyposażenia pokoju – wystrój i umeblowanie, łazienka w pokoju, dostęp do lodówki, mikrofalówki, żelazka itp.,
  • wyżywienie – własna kuchnia pod nadzorem Sanepidu. Możliwość stosowania diety (np. wegańskiej, wegetariańskiej, cukrzycowej, wątrobowej czy bezglutenowej), zapewniamy w cenie kawę, herbatę, wodę oraz owoce,
  • zapewniamy dostęp do różnych form rekreacji,
  • wycieczki krajoznawcze – raz w tygodniu.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – jak wybrać najlepszy?

Gdy wybieramy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, warto sprawdzić, czy firma działa legalnie.

Ośrodek powinien być zarejestrowanym podmiotem leczniczym, posiadać numer NIP i REGON, znajdować się pod nadzorem Sanepidu.

Warto sprawdzić również dane teleadresowe oraz skład kadry terapeutów. Specjaliści psychoterapii uzależnień powinni posiadać certyfikat nadany przez szkołę zarejestrowaną w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub (po zdaniu państwowego egzaminu w PARPie, który obejmuje test wiedzy i obronę prac). Specjaliści muszą posiadać wykształcenie wyższe, a instruktorzy co najmniej średnie.

W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień PCTU KONINKI zwolnienie lekarskie wydawane jest na żądanie pacjenta i jest w cenie. Przy pojawiających się czasem przeziębieniach lub innych chorobach kontaktujemy chorego z lekarzem internistą.

Jeśli alkoholik cierpi na inne przewlekłe choroby i z polecenia lekarza zażywa leki, to przy przyjeździe powinien zaopatrzyć się w wystarczającą ilość leków lub recepty.

Do naszego ośrodka przyjmujemy osoby świadome. Jeśli ktoś jest na tzw. kacu - „wczorajszy” - to lekarz decyduje w jaki sposób złagodzić u niego zespół abstynencyjny. W naszym ośrodku leczenia uzależnień nie prowadzimy detoksykacji. Jeśli lekarz zleci przeprowadzenie detoksu, to odwozimy pacjenta do szpitala.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ?

Niewiele prywatnych ośrodków leczenia uzależnień ma podpisany kontrakt z NFZ, z uwagi, na to, że pierwszeństwo w kontraktowaniu mają przyszpitalne państwowe oddziały odwykowe. Oddziały odwykowe po podpisaniu umowy z NFZ otrzymują refundację z funduszu za leczenie alkoholików. Ustawa przewiduje, że leczenie alkoholizmu w szpitalu trwa 56 dni.

 

(3.0/5, 1 ocena)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/ile-kosztuje-odwyk-alkoholowy.html