POMOC DLA RODZINY ALKOHOLIKA

Alkoholizm w rodzinie jest wyzwaniem dla wszystkich

Alkoholizm w rodzinie oznacza, że problem uzależnienia dotyczy nie tylko osoby uzależnionejbezpośrednio, ale również pozostałych członków rodziny – sytuacja, w której znajdują się bliscy osoby chorej jest bardzo trudna. Niezależnie od tego, czy alkoholu nadużywa Twoja mama, babcia, ciocia czy Twój tata, dziadek, brat lub wujek, jeżeli mieszkasz z nimi, pozostajesz z nimi w kontakcie, ich uzależnienie ma bezpośredni wpływ na Twoje życie. Alkoholizm w rodzinie wymaga wsparcia dla wszystkich osób uwikłanych w chorobę, dlatego w naszym ośrodku prowadzimy również terapię dla rodzin w formie konsultacji i warsztatów edukacyjnych oraz terapeutycznych.

Na czym polega pomoc rodzinie alkoholika?

Konsekwencje alkoholizmu w rodzinie ponoszą nie tylko osoby uzależnione, ale również ich najbliżsi – oczywiście skutki nie będą te same, ale z pewnością będą tak samo krzywdzące. Być może żona po raz kolejny zawiodła Twoje zaufanie, łamiąc obietnicę o zaprzestaniu picia, mężowi grozi utrata pracy z powodu nadużywania alkoholu lub jeden z rodziców regularnie zapomina o wywiadówce w szkole i wspólnie spędzonym czasie, ponieważ ważniejszy jest alkohol. Czasem pojawia się niekontrolowana agresja, raniące słowa i problemy z nawiązaniem kontaktu. Skupiasz się na tym, by poradzić sobie z alkoholizmem w rodzinie, a często również z doświadczeniem przemocy – najczęściej nie mając do tego odpowiednich narzędzi – zapominając o tym, że Tobie również należy się pomoc

Bliscy wkładają mnóstwo wysiłku w ratowanie osoby uzależnionej, ignorując własne potrzeby i emocje. Zaniedbują swoje dotychczasowe życie, ponieważ całą energię skupiają na alkoholizmie w rodzinie. Tymczasem pomoc rodzinie alkoholika jest równie ważna jak walka z nałogiem. Potrzebna jest wiedza o tym, co robić, kiedy ktoś bliski nadużywa alkoholu, jak sobie radzić z emocjami, które pojawiają się w związku z tym, czym jest współuzależnienie i jak można mu zapobiec oraz gdzie szukać profesjonalnej pomocy. Alkoholizm w rodzinie wiąże się z silnym poczuciem osamotnienia, które dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pomoc rodzinie alkoholika oznacza wsparcie dla osób, które na co dzień odczuwają konsekwencje uzależnienia bliskiej osoby – pomoc może mieć charakter prywatny (zainteresowanie ze strony przyjaciół, nauczycieli w szkole, dalszych krewnych) oraz profesjonalny (terapia dla rodzin w naszym ośrodku).

Czym jest współuzależnienie?

To, że istnieje alkoholizm w rodzinie nie jest równoznaczne z tym, że jesteś osobą współuzależnioną – do tego potrzebne są niekonstruktywne reakcje (z punktu widzenia Twojego zdrowia) na zachowania osoby uzależnionej. Współuzależnienie to określenie potoczne, które oznacza zaburzenia adaptacyjne będące próbą przystosowania się do trudnej sytuacji lub reakcją na stres. Problem współuzależnienia pojawia się, gdy:

  • piszesz usprawiedliwienia osobie uzależnionej, na przykład tłumacząc jej nieobecności w pracy chorobą, 
  • przejmujesz odpowiedzialność za osobę w nałogu,
  • kontrolujesz zachowania osoby chorej, aby móc zareagować w każdej sytuacji,
  • rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, z własnych przyjemności, 
  • spłacasz długi osoby uzależnionej,
  • odczuwasz chroniczne poczucie winy i lęku.

Jak pomóc rodzinie alkoholika, aby nie doszło do współuzależnienia? Przede wszystkim pokazując, że nałóg bliskiej osoby nie oznacza, że należy zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia – nawet, jeżeli jest to zadanie niezwykle trudne. Nie chodzi o porzucenie osoby chorej, ale nauczenie się stawiania granic, wyrażania własnego zdaniai szanowania własnych potrzeb. 

Odpowiedzialność za alkoholizm w rodzinie ponosi osoba uzależniona

W naszym ośrodku zapewniamy pomoc dla rodzin alkoholików, ponieważ wiemy, jak ogromnym wyzwaniem dla osób bliskich jest uzależnienie w domu. Chęć ratowania osoby będącej w nałogu jest naturalnym odruchem, wynikającym z dobrych intencji oraz głębokiego uczucia, jakim darzysz tę osobę. Alkoholizm jest jednak chorobą, która wymaga specjalistycznej pomocy – większość z nas nie jest w stanie jej zagwarantować. Jednocześnie jest chorobą, która nieuchronnie obejmuje wszystkich, którzy znajdą się w jej zasięgu, dlatego tak ważna jest pomoc dla rodziny alkoholika

Pomoc rodzinie alkoholika oznacza uświadomienie, że odpowiedzialność za konsekwencje alkoholizmu ponosi osoba uzależniona – za długi, agresję, niedotrzymane obietnice, spóźnienia, zwolnienie z pracy, utracone przyjaźnie. Pokazujemy, że najbliżsi powinni się skupić na własnym życiu, nie tracąc z oczu tego, co najważniejsze, czyli własnych emocji, potrzeb i relacji z innymi ludźmi. Jesteśmy przekonani, że pomoc dla rodzin alkoholików jest równie ważna, co terapia alkoholowa – kompleksowe podejście do leczenia alkoholizmu jest kluczowe dla jego powodzenia. 

Jeżeli w Twojej rodzinie jest alkoholik i zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy, skontaktuj się z nami – odpowiemy na Twoje pytania. 

Warto przeczytać:

 

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/pomoc-dla-rodziny-alkoholika.html