Jak postępować z alkoholikiem?

Jako terapeuci uzależnień wielokrotnie słyszymy pytanie, jak postępować z alkoholikiem. W naszych gabinetach zjawiają się dzieci, żony i mężowie z wyjątkowo trudnymi pytaniami: „Co jeszcze mogę zrobić, by on przestał pić”, „Jak jej pomóc”, „Co jest z nim nie tak, że nie chce przestać pić”. Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie – osobę dotkniętą nałogiem trzeba zmotywować do podjęcia terapii, co jest wyjątkowo niewdzięcznym zadaniem i wymaga dużych pokładów cierpliwości.

Czasami jednak pada pytanie z naszej strony – „A co do tej pory zrobiłeś_aś, by najbliższa tobie osoba przestała pić?” Osoby zastanawiające się, jak postępować z alkoholikiem, opowiadają wówczas o licznych próbach, jakie podejmowały. Wśród najczęściej wymienianych sposobów są prośby, obrażanie, wyzywanie, grożenie wyprowadzką z domu, zerwaniem kontaktu czy rozwodem. Czasami na chwilkę nawet się wyprowadzają, ale szybko wracają. Podobnie z rozwodami – papiery nawet zostają złożone, ale równie szybko są wycofywane. Żony zaczynają kontrolować picie mężów, partnerzy sprawdzają, czy partnerka nie ukryła w domu kolejnej butelki. Rozpoczyna się przeszukiwanie kieszeni, kupowanie alkomatów i wylewanie do zlewu znalezionego alkoholu. Terapeuta zadaje wtedy pytanie „Czy któryś ze sposobów zadziałał?”. Odpowiedź jest prosta – „Nie, dlatego chcę się dowiedzieć, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu”.

Jak postępować z alkoholikiem – wskazówki

Często pytamy, czy ktoś poza domownikami wie o chorobie alkoholowej – najczęściej pada odpowiedź, że to tajemnica rodzinna. Nie można się zastanawiać nad tym, jak postępować z alkoholikiem, ukrywając problem. Wielokrotne starania, by nikt nie zorientował się, że uzależnienie pojawiło się w domu, tylko utrudniają poradzenie sobie z alkoholizmem. Załatwianie spraw za osobę uzależnioną, zdobywanie zwolnień lekarskich i tuszowanie skutków nałogu nie są sposobami na to, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu. Aby alkoholik przestał pić, niezbędne jest poniesienie konsekwencji swojego nałogu

Dowiedz się, jak postępować z alkoholikiem, by nieświadomie nie pogłębiać nałogu – tak, aby wiedzieć jak reagować w trudnych sytuacjach, kiedy jest odpowiedni moment na rozmowę oraz jak się zachować, aby zapewnić prawdziwe wsparcie osobom uzależnionym. 

 

Nie udawaj, że problem nie istnieje

Często otoczenie udaje, że nie dostrzega problemu, mimo, że doskonale zdają sobie sprawę ze jego skali. Prawidłowa pomoc osobie uzależnionej od alkoholu polega na poinformowaniu jej o swoich spostrzeżeniach dotyczących nałogu i konsekwencji, które się z tym wiążą.

Tematu uzależnienia nie można traktować jako tabu. Jak zatem postępować z alkoholikiem w domu? Potrzebna jest spokojna i szczera rozmowa, dająca osobie uzależnionej poczucie bezpieczeństwa. Tylko w takiej relacji istnieje możliwość pomocy oraz realna szansa na leczenie alkoholizmu.

 

Nie chroń osoby uzależnionej przed konsekwencjami

Ciągłe tworzenie usprawiedliwień i chronienie osoby uzależnionej to nie są skuteczne sposoby na to, jak postąpić z alkoholikiem. Takie zachowanie może przyczynić się do rozwoju i nasilenia się objawów choroby. Osoba uzależniona powinna ponosić konsekwencje swojego działania i mieć pełną świadomość tego, z czym wiąże się nadużywanie alkoholu. Tylko wtedy będzie w stanie dojść do wniosku, że potrzebuje specjalistycznej pomocy.

 

Dowiedz się czegoś o uzależnieniach

Trudno jest pomóc osobie chorej na mukowiscydozę – aby zrozumieć, z jakimi problemami zmaga się na co dzień, szukamy informacji w Internecie, książkach lub idziemy do specjalisty. Dzięki temu dowiadujemy się jak najwięcej o samej chorobie i sposobach jej leczenia. Podobnie jest z uzależnieniem od alkoholu. Jeżeli podejrzewasz, że nałóg opanował bliską Ci osobę, poczytaj o alkoholizmie – kilka artykułów, książek czy rozmowa z terapeutą pozwala zrozumieć, z czym masz do czynienia. To rozwiązanie dobre nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla Ciebie. Dzięki temu poznasz mechanizmy choroby oraz zrozumiesz, dlaczego alkoholik zachowuje się tak, a nie inaczej. 

 

Nie daj się nałogowi

Pytanie o to, jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu, jest również pytaniem o to, co powinna zrobić osoba współuzależniona dla siebie samej. Zmagając się z nałogiem w rodzinie, nie należy zmieniać dotychczasowego trybu życia – podporządkowywanie codzienności osobie chorej stanowi ciche przyzwolenie na dalsze picie. Nie obwiniaj się za alkoholizm bliskiej Ci osoby, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za sytuację, w jakiej się znalazła, nie Ty. 

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak pomóc osobie uzależnionej, pamiętaj o tym, że nikogo nie da się wyleczyć na siłę. Aby terapia była skuteczna, osoba chora musi wyrazić chęć jakiejkolwiek współpracy – inicjatywa powinna być po stronie alkoholika, rodzina może jedynie wspierać i kibicować w trudnej walce z nałogiem. Jeżeli potrzebujesz wsparcia dla siebie lub bliskiej Ci osoby, zadzwoń do nas.

Jeśli potrzebujesz wsparcia dla siebie lub bliskiej Ci osoby zadzwoń do nas.

 

(4.7/5, 24 oceny)

Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/jak-postepowac-z-alkoholikiem.html